Měří 170 až 173 centimetrů a je zdánlivého stáří 58 až 63 let. To se je možné dozvědět o jednom z hlavních představitelů české dezinformační scény Pavlu Zítkovi, který žije v Kadani na Chomutovsku, v policejní databázi hledaných osob. Podle policie není nebezpečný ani ozbrojený.

Do pátrání se dostal poté, co se v pátek 19. dubna nedostavil k chomutovskému okresnímu soudu, kde je obžalovaný z šíření poplašné zprávy. „Na základě podkladů zaslaných od Okresního soudu v Chomutově bylo po muži vyhlášeno celostátní pátrání,“ uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Stoupenci dezinformátora Zítka ztropili před soudní síní obvyklé představení. Natáčeli svá prohlášení, novináře, policisty a následně četli dopis obviněného, který v něm krom jiného sděloval, že neuznává legitimitu soudu.
Jste korporát! řvali stoupenci dezinformátora Zítka u soudu. Sám nepřišel

Státní zástupce Zítkovi klade před chomutovským soudem za vinu události z podzimu 2021, kdy sílila pandemie covidu-19. Zítko tehdy popíral existenci viru, odmítal roušku, očkování a testy a na svém veřejně přístupném facebookovém profilu měl vysílat videa, v nichž mimo jiné prohlásil: „Vakcíny způsobují houstnutí a větší viskozitu krve, takže teče v žilách pomaleji… a tady je naprostá zrůdnost, protože pokud chtějí zabodávat děti… tak děti potřebují třikrát více kyslíku proto, aby se jim jaksi rozvíjel mozek… dochází k nevyvinutí takovýho orgánu jako je mozek a to ukazuje na to, že jakoby, i s tou inkluzí ve školách… jakoby jim vyhovovalo zblbnutí a zdebilnění národa.“

Pro Zítka to není první zkušenost s tím, že jej hledá policie. Loni v říjnu jej policisté museli vytáhnout z auta, když jej zastavili při silniční kontrole, které se odmítl podrobit a odmítl vystoupit z auta.

Policie vytáhla u Postoloprt Pavla Zítka z auta.
Policie vytáhla u Postoloprt dezinformátora Zítka z auta. Protesty nepomohly

Jak se později ukázalo, hlavním důvodem k odepření kontroly nebyla jeho oblíbená hra na Československo a odmítání českých orgánů, díky které mu přispívá na živobytí řada lidí. Tím byl souhlas pražského státního zástupce se zadržením kvůli prošetřování možné zpronevěry.