7. díl policejního seriálu, obvodní oddělení Jirkov


„Jmenuju se Karel Novák,“ odpovídá po delším přemýšlení na otázku po jméně jeden z hráčů. Pozornost mužů zákona ho viditelně prudí.

„No a kdy jsem se narodil? To nevim,“ končí s jakoukoli další spoluprací a pokračuje ve hře. Během pár vteřin ho policisté zvedají ze židle a vyvádějí z podniku.„Ještě jsem nevyhrál,“ vykřikuje muž a před policejním autem se dožaduje toho, že si chce dokouřit cigaretu. Obsluha za barem se směje a kroutí hlavou, jestli to měl zapotřebí.

Herny jako „podhoubí“


Při kontrole barů a heren, takto policisté před několika dny na jeden zátah prověřili šest podniků. Pátrali tam po hledaných osobách, kontrolovali dodržování zákazu podávání alkoholu mladistvým a jestli na automatech nehrají hráči mladší 18ti let. Nezjistili nic závadného. „Karla Nováka“ vzali na služebnu, zjistili pravé jméno a další iniciály a zase ho pustili. Nebyl to první ani jediný případ, kdy občané nespolupracují, jak by měli.

V nákupní zóně zlodějina kvete


Práce jirkovských policistů je hodně spjata s hernami, a to kvůli loupežím, vydíráním a výtržnictví. Ale dále také například s otvickou nákupní zónou, která je takovým městem ve městě.

„Jsme tam denodenně, protože tam často dochází ke krádeži v obchodech, ale také věcí z vozidel a aut samotných,“ nastínil vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Jirkově Martin Řehůřek. Dost často se do těchto míst vracejí stejné tváře. „Chytíme pachatele a poté, co vše sepíšeme a pustíme ho na svobodu, za hodinu volá bezpečnostní služba, že je tam znovu,“ dodává šéf jirkovských policistů. Do obchodní zóny organizovaně najíždějí celé rodiny od dědů až po nezletilé děti. Většinou jde o místní rodiny, Jirkovany, Chomutovany, ale přijíždějí z Mostu a dalších měst.


Láká kov i auta houbařů


Služebním obvodem prochází důležité dopravní spojnice, a to silnice I/13 a frekventovaná železniční trať. Ta, bohužel bývá lákadlem pro sběrače kovů, kteří bez ohledu na to, že mohou způsobit veřejně ohrožení, loupí propojovací kabely.

Své zvláštnosti mají také horské oblasti. V zimě jde o vykradené chaty a v létě často spláčou nad výdělkem také houbaři. Sice mají plný košík, ale své auto buď nenajdou, nebo je vyloupené.

Další fakta

– Jirkovští policisté jako první využili oprávnění k vykázání násilníka z bytu. Novela zákona začala platit 1. 1. 2007 a tři hodiny nato už vedli prvního agresora pryč z domova. Vykázán byl na deset dní. Za první pololetí bylo v územním odboru Chomutov hlášeno 45 případů domácího násilí a 20 osob bylo vykázáno. V Jirkově to bylo 5 případů a tři osoby byly vykázány.

– Obvod jirkovské policie je vymezen 200 čtverečními kilometry, kde žije na 25 tisíc obyvatel. Za uplynulý rok došlo ke spáchání 1057 trestných činů, policisté řešili 1498 přestupků a vyřídili 2056 dožádání.