„Pak také náhradní oblečení, pokud jde jejich na expertízu kvůli zajištění stop a třikrát denně stravu,“ podotkl s úsměvem vedoucí oddělení hlídkové služby Petr Zoul. „Většinou jde o salám, housky a mléko. Žádné sklenice, příbory, a talíře, aby se zadržení neporanili,“ vysvětlil.

K případům sebepoškozování docházelo hlavně na staré adrese v Libušině ulici, kde byly cely zařízeny postaru. „Občas tam zadržení vyváděli psí kusy, jeden vykopl nohou kus porcelánové mísy a pořezal se, jiný si vykousl z ruky kus masa,“ popsal dva křiklavější případy. Co z toho zadržení měli? Podle vedoucího oddělení především vyhlídky, že by se při převozu k doktorovi mohli pokusit o útěk.

Stále na očích


V nových celách mají narozdíl od těch původních stálý dohled, a to díky kamerovému systému. Policista ve své kanceláři sleduje na monitoru jednoho ze zadržených. Nehnutě leží čelem ke zdi. Odpočívá? Tiše se nudí? Zpytuje svědomí? Těžko říct. Hlavní je, že nevyvádí.

Všech pět cel je vybaveno podle nejnovějších předpisů. Například mají zadržení nárok na denní světlo. Nedá se říci, že by do místnosti proudilo. Spíš jde o úzký pruh světla filtrovaného tlustým sklem a mřížemi. Cela má podlahové vytápění. Záchod je od obytné zóny oddělený mřížemi. Aby se otevřely, zadržený dá signál a sloužící policista je dálkově odemkne. Výhled na mísu je chráněn krátkou zástěnou.

V celách je možné pobýt až 72 hodin. Čtyřiadvacetihodinový pobyt dotyčnému „nadělí“ policie, dalších 24 může přikázat státní zástupce a stejný časový úsek soudce. Není tam nic, čím by si zkrátil čas, například posilovna. „Ty jsou až ve věznicích. Tady se prostě čeká na rozhodnutí příslušných orgánů, jestli dotyčného propustit, nebo předat dál.

„Sedí“ tam všehochuť pachatelů. Důvody jejich zadržení jsou různé. Jedná se o předvedené, zajištěné, nebo zadržené osoby, které se dopustily protiprávního jednání. Dostaly například nástup do výkonu trestu, ale nenastoupily.
Od prosince, kdy policisté začali nové cely využívat, tam bylo zadrženo na tři sta osob.