„Nejsem si jistá, jestli někdo přijde, ale jsme připraveni pomoc.“ Věta z úst ředitelky Sociálních služeb Chomutov Aleny Tölgové přesně vystihuje situaci chomutovských bezdomovců v současných mrazech. Nabídnuté pomoci využívá jen hrstka z nich.

„Dojděte si na polévku a čaj do Merkuru,“ radí bezdomovcům strážníci, kteří pravidelně objíždějí místa, kde lidé bez domova přebývají. S vděčnou reakcí se ale setkají málokdy.

„Co mi chcete, co mě otravujete,“ osopil se na ně například dvaapadesátiletý muž, který přespává v lesíku na Březenecké. Na muže zakukleného v dekách a dalších věcech upozornili místní lidé. Jenže ten o jejich starostlivost zjevně nestál. „Dodal, že je mu teplo a žádnou pomoc nepotřebuje,“ vypráví ředitel městské policie Vít Šulc.

Do domova s pečovatelskou službou Merkur si mohou bezdomovci přijít každý den po druhé hodině na polévku, chléb a teplý čaj. „Za poslední čtyři dny jsme vydali okolo třiceti polévek,“ říká ředitelka Sociálních služeb Chomutov Alena Tölgová. Přitom bezdomovců se podle odhadů pohybuje po Chomutova zhruba osmdesát.

Strážníci jim také připomínají starou radu, aby zvážili pobyt v azylovém domě. Tam se jim však nechce, protože to znamená dodržovat pravidla. Především nepít alkohol, nekouřit a slušně se chovat.

Bezdomovci budou od města dostávat teplé jídlo, dokud mrazy nepoleví. Po stejnou dobu bude městská policie kontrolovat místa, kde lidé bez domova přespávají.

Obyčejní Chomutováci příliš soucitu s bezdomovci nemají. Především kvůli zkušenostem s několika „známými firmami“, kteří se pohybují v centru města. „Na chlast, cigára a drogy mají – polévkou a čajem je asi nikdo neuctí. Jde z nich akorát strach,“ píše jedna ze čtenářek na našem webu. A ostatní se k němu se svými špatnými zkušenostmi přidávají, pozitivní příspěvek se objevil jen jeden (viz ¨diskuze u původního článku ZDE).