V boji o lídra za Chomutovsko byl jediným protikandidátem primátorky Ivany Řápkové. Ta získala v tajné volbě více hlasů a má tak největší šanci dostat se na dobré místo v krajské kandidátce a tím i do sněmovny (více ve článku zde).

Ani na druhé místo…

Tento souboj o důvěru spolustraníků byl dopředu ohlášený, bylo to "buď a nebo". Vzhledem k mimokresní popularitě primátorky v poslední době nebyla volba nijak překvapivá. Překvapení však přinesla volba kandidátů na druhé místo. Polanský na něj také kandidoval a proti němu jako jediný ohlásil svůj úmysl starosta Kadaně Jiří Kulhánek. A volitelé mu také dali přednost před současným poslancem. "Nezískal potřebný počet hlasů," komentoval to stručně předseda oblastního sdružení ODS Jan Řehák.

Ten se pak rozhodl na zbývající čtyři místa nekandidovat a dokonce pak ze sálu odešel. "Doteď nevím, proč jsem nedostal důvěru. Nikdo mi nic neřekl," neskrýval včera své zklamání poslanec. Nutno dodat, že zbývající čtyři místa na oblastní kandidátce jsou v podstatě jen "do počtu", politici na nich mají minimální šanci se do sněmovny dostat.

Jen tři roky

Jiří Polanský tak nebude poslancem ani celé volební období. Do sněmovny se dostal v řádných volbách v roce 2006. Tehdy byl na okrese lídrem a na krajské kandidátce se dostal na čtvrté místo. V Ústeckém kraji získala ODS pět mandátů a Polanský tak poprvé usedl do parlamentních lavic. Jako právník se stal místopředsedou Ústavně právního výboru a zasedal ještě v dalších komisích a podvýborech.