Na začátku byly stížnosti lékařů na špatný stav jirkovské polikliniky. A oprávněné – budova opravdu potřebuje milionové opravy. Jenže městu se nechce dávat miliony jen tak a taky má své argumenty. A spor brzy přešel v ostré politické dohadování.


Lékaři začali víc tlačit také proto, že po městě začaly kolovat informace, že budovu někdo koupí. Zájemci sice jsou, ale město zatím žádný takový záměr nemá.


Nájem a nájem


Pro pochopení situace je důležité krátké vysvětlení. Budova polikliniky patří městu, od něj si ji pronajímá společnost Poliklinika Jirkov, s.r.o, do níž patří část zdejších doktorů. Tato společnost pak vybírá nájem od jednotlivých lékařů.


A přesně to se pro změnu nelíbí vedení jirkovské radnice. Smlouva s Poliklinikou Jirkov byla totiž podepsaná v roce 1997, a to na 25 let. A jak poukazuje starosta Jirkova Radek Štejnar, velice nevýhodně pro město. „Každý mandl nebo večerka v centru města platí větší nájem, než společnost Poliklinika Jirkov,“ poukazuje starosta. Městská pravidla určují nájem pro nebytové prostory v této části města 450 korun za metr čtvereční, firma platí jen 240 korun za metr.


Doktor: Nejednáte!


Jan Vaclík, zastupitel za ODS a jednatel společnosti Poliklinika Jirkov, je hlavní postavou na druhé straně. Už několik let kritizuje vedení města, že nedává do polikliniky dost peněz a ta proto chátrá. „Podpora zdravotnictví v Jirkově je dlouhodobě podfinancovaná,“ poukazuje.
Nelíbí se mu, že město do budovy vrací jen to, co na nájmu dostane od jeho firmy. „V minulosti se radnice o zdravotnictví starala lépe,“ stěžuje si. Kritizoval také to, že radnice s doktory nejedná a nedává jim informace, jaké má s poliklinikou úmysly.


Padne řešení u stolu?


Výsledkem středečního dohadování byl příslib, že vedení města si sedne se všemi doktory nad tím, jak situaci dál řešit. Jenže i tak je ve hře několik variant.


Starosta Štejnar by byl totiž nejradši, kdyby jednotliví doktoři vystoupili ze společnosti a platili nájem jednotlivě městu.
„Nájem by se jim o tolik nezvedl, protože by odpadly náklady spojené s provozem firmy Poliklinika Jirkov. Její administrativa by přešla na Městskou majetkovou,“ uvádí starosta.


Tak by prý město získalo dost peněz na to, aby mohlo v pohodě splatit i případný úvěr na rekonstrukci.


Vaclík se tomu brání. „Lékaři by pak ztratili ochranu, kterou jim dáváme už třeba tímhle tlakem na politiky,“ uvedl. O vyšším nájmu je ale podle svých slov ochoten jednat.Pokud se však obě strany nedomluví, může přijít na řadu opravdu prodej…

Co ještě zaznělo při diskuzi o poliklinice…

Vaclík: Do zdravotnictví se dává méně peněz, než do kultury nebo sportu.
Štejnar: Školství a kultura se s tím nedá srovnávat, to jsou oblasti čistě neziskové, zdravotnictví už je dneska byznys. (Poliklinika Jirkov hospodaří se ziskem v řádu desetitisíců korun – pozn. red.)

Brabec: Proč si polikliniku nekoupíte vy – doktoři?
Vaclík: Tak bohatí nejsme. Navíc problém by byl v předání dědických práv.

Štejnar: Kdysi jsme vám nabídli, že si můžete koupit objekt za korunu, ale odmítli jste to.

Vaclík: Máte na to nějaký důkaz? Jestli takový návrh někdy padl, snad ani nemohl být myšlen vážně.

Štejnar: Přijde mi to, jaky by se tu chtělo kapitalisticky podnikat za socialistických podmínek.

Vaclík: Pokud by budovu koupil někdo cizí, bude se chovat tržně a udrží se tam jen pár doktorů, kteří na to budou mít. Ostatní odejdou a poliklinika se rozpadne.

Sadílek: Objevily se fámy o tom, že chci polikliniku koupit já. Tak chci veřejně říci – Sadílek o polikliniku zájem neměl, nemá a mít nebude.