Zalyžovat si bok po boku se sousedy z ulice a pak se společně pod sjezdovkou prohřát mandarinkovým punčem nebo oblíbeným spritzem? Strupčice se rozhodly, že zavezou své obyvatele do klínoveckého skiareálu, aby si pospolu užili zimních radovánek. Obecní zájezdy pořádají i další vesnice, v posledních letech jsou na vzestupu. Vedou především výlety za kulturou a zábavou.

S nápadem vyvézt lyžaře z vesnice na hory přišel Jan Kameník, který je ve Strupčicích členem kulturní komise, a jeho kamarád. „Oba lyžujeme. On navíc řídí autobus, když obec pořádá kulturní zájezdy, a tak nás napadlo, proč bychom tentokrát nejeli na hory. Zvlášť když ty možnosti máme,“ zmínil Kameník. Naráží tak na „žolíka“ v podobě autobusu místního sboru dobrovolných hasičů.

Výhled na jirkovskou přehradu z Najštejnských bučin.
Najštejnské bučiny, Drmalské lesy a Hovězí skály se stanou přírodní památkou

Starostovi a dalším představitelům obce se nápad zalíbil, a tak se stalo, že si Strupčičtí ve svých mobilech mohli přečíst zprávu, která je historicky poprvé zve na Klínovec. Podle prvních ohlasů se ozývá dost nadšenců. „Říkají, že je to prima nápad. Vzpomínají, jak se pořádaly lyžařské zájezdy kdysi dávno,“ těší Kameníka. „Někomu se ale nelíbí, že je to v sobotu, kdy je ve skiareálu spousta lidí,“ dodává.

Autobus s lyžaři vyjede z návsi v sobotu ráno, místa si mohou na obecním úřadu rezervovat do pátku.

Do divadla i sklípku

Vedle toho jezdí místní několikrát do roka do divadel v Praze a předloni utužovali sousedské vztahy také v jednom z moravských sklípků. Několikrát do roka vyjíždějí účastníci zájezdu také z Vysoké Pece a Drmal. Díky tomu viděli řadu muzikálů, pobavili se ve vyhlášené krčmě v Dětenicích, v pivovaru na zámku v Českém Krumlově a loni si užili exkurzi v plzeňském Prazdroji.

Obyvatelé Března za sebou mají cestu po uhelných lomech v Lipsku spojenou s nákupy a na jaře pro ně obec zařídí výlet do Děčína.

Ilustrační foto.
Seniorka urazila nocí 60 kilometrů. Hledala ji horská služba i policie

Zájezdy do slunné Itálie, které tak trochu připomínají filmovou komedii Zdeňka Trošky Slunce, seno, erotika, pořádá už 15 let na svou pěst bývalý starosta Spořic Josef Ješetický. „Šlo nám o to dát lidi dohromady. Jezdíme do hotelu v Riccione, kde to je jako kdysi v hotelech ROH. Žádných pět hvězdiček, je tam česká obsluha, české jídlo i české uklízečky, máme to ale za výhodnější ceny,“ chválí si i dnes Josef Ješetický. „Zpočátku jezdily dva autobusy, takže jsme dávali dohromady celý turnus, i dnes nás ale jezdí celý autobus,“ dodal hrdě.

Autobusové výpravy za pár korun pořádají nejen obce. Zájezdy za nákupy, koupáním v aquaparku i toulkami po přírodě a historii německého Marienbergu organizuje například Kadaň. Jsou oblíbené a zatím se podle pracovnic infocentra nestalo, že by nějaký nevyjel. „Už jsem tam byla vícekrát s kamarádkou a také s vnučkou. Kdo to vymyslel, před tím klobouk dolů. Je to za pár korun tam i zpátky, zaplaveme si a ještě nakoupíme věci, které u nás nejsou,“ líbí se několikanásobné účastnici zájezdu Jaroslavě Rejskové. Další zájezd do Marienbergu město vypraví v únoru, jízdní řád pro příští týdny má mít infocentrum do konce týdne.