Nový systém je v provozu už čtrnáct dní. Stále ale přetrvávají porodní bolesti.

Žluté krabičky s displeji totiž stále nefungují tak, jak by měly. Cestující nadávají na zpoždění, kvůli kterému nestíhají dojet do školy nebo do práce.

To by se mělo výrazněji zlepšit ve středu. Podle generálního ředitele dopravního podniku (DPCHJ) by měla být zpoždění maximálně pětiminutová. Pokud to nedovolí technika, tak lidé pojedou zdarma.

DPCHJ: Pět minut je maximum

Dopravce se tak snaží průběžně snižovat zpoždění trolejbusů a autobusů. Zatímco v prvních dnech po spuštění nového systému byla zpoždění i půl hodinová, ode dneška by se spoje neměly od jízdního řádu odchylovat o více než pět minut.

Městská hromadná doprava, která slouží Chomutovu a Jirkovu, tedy souměstí se sedmdesáti tisíci obyvateli, by se tak měla vracet do normálu.

Z toho ji vykolejil nástup nového odbavovacího systému, kdy se po patnácti letech kasičky proměnily v digitální mašinky. Komplikace při jeho spuštění zaskočily všechny, včetně dopravního podniku.

Jeho pracovníci sice očekávali, že spuštění novinky přinese potíže, jejich rozsah je však nepříjemně překvapil.

Budou trolejbusy jezdit déle?

Po zkušenostech s déle trvajícím odbavováním zůstává otázkou, jestli se neprodlouží doba přepravy. Tedy že by například trolejbus z Kamenné do města jel o pět minut déle než dnes. Zatímco dříve někteří nastupující jen máchli průkazkou, nyní se budou všichni přihlašovat při nástupu a odhlašovat při výstupu.

Ředitel dopravního podniku si to představit neumí. „K tomu se teď nechci vyjadřovat. Jízdní řády se jistě měnit budou, jako každý rok. Vliv nového OS nemůžeme úplně vyloučit. Systémové prodlužování délky přepravy si nechci připouštět,“ uvádí Jiří Melničuk.

Řediteli DPCHJ můžete pokládat otázky na našem webu, odpovídá průběžně.

Platíme víc, stěžují si lidé

Kromě zpoždění tíží cestující i další problém. Za jízdu MHD platí 16 korun, i když by měli platit o tři koruny méně. Na vině znovu chyba počítačového programu v odbavovacím systému.

Ten totiž u některých držitelů Buskarty s elektronickou peněženkou nezaregistruje, že se odhlásili při vystupování. Tím pádem jim účtuje tříkorunový „trest“ za neodhlášení.

Ti, kterým se to stane a chtějí peníze zpět, musí zajít do kanceláře DPCHJ na autobusových nádražích v Chomutově a Jirkově. Podle ředitele DPCHJ podnik v drtivé většině případu reklamaci uzná a peníze vrátí.