Naladěni na pohádkové vyprávění. Kadaňští už očekávají zahájení druhého ročníku Kadaňského pohádkového festivalu, který přinese čtyři dny nabité programem. Festival bude slavnostně zahájen v úterý 23. května a vyvrcholí v pátek 26. května. Hlavním dějištěm bude kino Hvězda.

„Máme pro vás připravené promítání starých pohádek, nových pohádek, dokonce se na vás budou těšit i známé tváře. Připravené jsou workshopy, tvořivé dílničky, zkrátka všechno, co milovníci pohádek chtějí a potřebují zažít,“ vzkázala festivalovým návštěvníkům Monika Timková. Herečka bude jakožto představitelka princezny Amálky z pohádky Princezna a písař jedním z hostů. Pozvaný je také pohádkový princ a král Jan Čenský, jméno hlavního hosta festivalu však zatím zůstává tajné.

„Je to překvapení, které prozradíme až těsně před zahájením festivalu,“ uvedl ředitel pořádající Kabelové televize Kadaň Michal Voltr. „Rozjeli jsme soutěž, ve které lidé mohou tipovat, kdo to bude. Zatím nikdo neuhodl,“ doplnil s úsměvem.

Zvláštním hostem, kterého uvítá hlavně náctileté publikum, bude zpěvák, rapper a moderátor známý pod pseudonymem Reago, s nímž budou moct besedovat.

Festival přinese promítání pásma oblíbených večerníčků, které bude probíhat každodenně vždy od 13.30 a 15.30 hodin v kině Hvězda. V 18.30 pak naváže velká filmová či animovaná pohádka. Další děj se bude odehrávat před kinem, kde bude vyhrazená hrací zóna se skákacími hrady a v kinokavárně se nabízí prostor také pro novinku letošního ročníku.

„Chceme se krok za krokem rozšiřovat, takže máme pro letošek jako novinku workshopy,“ uvedl ředitel. „Jeden se jmenuje Lunapark filmových vynálezů a bude o tom, jak se dělá pohádka, další se věnuje dětskému herectví. Zajišťují nám je studenti FAMU a Free Cinema,“ dodal.

V Základní umělecké škole Klementa Slavického bude v rámci festivalu k vidění výstava National Geographic s názvem Iluze perspektivy, která dokáže zpochybnit vlastní smysly a měla premiéru v Národním muzeu v Praze. Další program se bude odehrávat také na zahradě 1. Základní školy, kde starší školáci připravili soutěže a zábavu pro mladší ročníky i děti z mateřinek.

Kadaňský pohádkový festival se zrodil loni. Bylo to s myšlenkou založit na severu Čech tradici, která by časem mohla dohnat jiné, dnes již slavné filmové festivaly. „Chceme tady mít takové Karlovy Vary pro děti,“ zopakoval hlavní myšlenku festivalový ředitel Voltr.

Nejznámější tuzemské dětské filmové festivaly se zatím odehrávají na Moravě. Jedná se o Letní filmovou školu v Uherském Hradišti a mezinárodní Zlín Film Festival.

Charitativní rozměr festivalu

close Ondrášek, kterému pomůže výtěžek z Kadaňského pohádkového festivalu. info Zdroj: se svolením Kadaňského pohádkového festivalu zoom_in Ondrášek, kterému pomůže výtěžek z Kadaňského pohádkového festivalu. Výtěžek z festivalu půjde na podporu tříletého Ondráška, který se potýká s velkými zdravotními obtížemi. Trpí hypotonií, která způsobuje snížené svalové napětí.
Dětem, které trpí těmito potížemi, se někdy říká "hadrové panenky". Přestože mají ochablé svaly, příčina jejich problémů není v pohybovém ústrojí, ale jedná se o poruchu neurologickou a genetickou. Současně chlapeček trpí hypoplazií corpus callosum (HCC), což znamená, že má nedovyvinuté nervové centrum mezi oběma hemisférami mozku, které je ztenčené a obsahuje tak méně nervových vláken.
Aby bílá hmota v Ondráškově mozku mohla dorůst a on mohl dělat pokroky, je třeba cvičit, intenzivně rehabilitovat a stimulovat mozek.
Ondráškovi nejvíce pomáhá cvičení v bazénu, hipoterapie, cvičení bobath a další, která buďto nejsou, nebo jsou jen částečně hrazena zdravotní pojišťovnou. Právě v tomto bodě má výtěžek z festivalu pomoct.