Za projektem Poesiomat stojí pražský kavárník Ondřej Kobza, který už “mluvící rouru” umístil na do několika desítek měst v republice. “Poesiomat není jen pouhým jukeboxem na poezii. Snažíme se, aby byl co nejvíce propojen s místem, kde stojí. Takový posilovač genia loci,” vysvětlil Kobza.

“Proto hledáme hlavně místa se zajímavou historií a netradičním nábojem. V tomto ohledu je Kadaň, jako historicky zajímavé, kulturně bohaté město tyčící se nad tajuplnou Ohří, ideální volbou,” doplnil.

Česká, německá a židovská stopa

Z dramaturgií kadaňského Poesiomatu z velké části stojí známý historik, filosof, publicista a kadaňský rodák Petr Hlaváček. “Snažil jsem se zachytit, jak spolu v Kadani na českém severozápadě komunikovala poslední dvě století zdejší německá (původně většinová), česká a židovská komunita,” popsal Hlaváček.

Podle Hlaváčka byla Kadaň v 19. a 20. století vitálním městem, které pulsovalo bohatým intelektuálním životem. “Bohužel v letech 1938–1989, v době nacistické a komunistické totality, zažilo město značný úpadek. Teprve v posledním třicetiletí se snaží ohledávat a obnovovat svou historickou paměť. Poesiomat je k tomu skvělý prostředek,” uvedl historik.

Josef Dvořák jako Pepa z Kadaně

Na kadaňských hradbách tak k posluchačům promlouvají hlasem herečky Národního divadla Pavly Beretové, loutkoherce Petra Besty nebo architekta David Vávry, díla celé řady českých spisovatelů, básníků a básnířek.

“Vybíral jsem básnické a prozaické texty od autorů, kteří z Kadaně či Kadaňska pocházeli, nebo město a okolní kraj nějak výrazněji reflektovali. Proto tu vedle sebe najdeme například švýcarsko-francouzského exulanta Benjamina Constanta, stejně jako básně či provokace dvou kadaňských maturantů, expresionistického básníka Victora Hadwigera a spoluzakladatele dadaismu Waltera Sernera ,” doplnil Hlaváček.

Posluchači si v Poesiomatu poslechnou také části díla Ludvíka Vaculíka, Josefa Čapka, Marty Gärtnerové, Naděždy Sochové, Ivana M. Jirouse a písně Sluníčko od legendárního dua Suchý-Šlitr, ve které “strejček Nimra koupil šimla z Kadaně”, či píseň Ivana Mládka “Pepa z Kadaně” v podání Josefa Dvořáka. Současné autory zastupuje kadaňský rodák, novinář a spisovatel Stanislav Dvořák a několik skladeb je věnováno studentům kadaňského gymnázia.

Vánoční park v Chomutově ochrání zábrany v podobě obřích koťat.
Vánoční park ohlídají tunová koťata. Chomutov využije bezpečnostní bariéry

“Myšlenka mít v Kadani Poesiomat se mi líbila od samého začátku. Místo, které jsme pro instalaci zvolili není vybrané náhodně. Je v blízkosti knihovny, na místě, kde prochází mnoho Kadaňanů i turistů, ale přesto je klidné pro poslech,” uvedla Jana Čechová, ředitelka Kulturního zařízení Kadaň, jež projekt kadaňského Poesiomatu zaštítilo. “Doufám, že díky rozmanitému repertoáru se poesiomat stane cílem procházek mladých lidí, rodin s dětmi i pedagogů se studenty,” dodala na závěr.

Kadaň se pořízením Poesiomatu zařadila vedle řadu českých i zahraničních měst. Mluvící roura oslovuje kolemjdoucí v Praze, Brně, Ostravě, ale i New Yorku, Paříži, Dublinu, kazašské Astaně nebo vietnamské Hanoji.

Martin Šeda