Majitel dal auto do bazaru, kupec složil peníze, ty ale na účet vlastníka mnohdy nedoputovaly. V chomutovském autobazaru mělo roky kvést pochybné podnikání, při kterém zmizely miliony korun. Vyšetřování případu, v němž kriminalisté obvinili ze zpronevěry a podvodu jednatele Petra Valeše a společnost Best Cars 4U, se chýlí ke konci.

„Proti jednateli Petru Valešovi je vedeno trestní řízení, kde je obviněn z trestného činu zpronevěry a podvodu. V případě odsouzení mu hrozí odnětí svobody v rozmezí dvou až osmi let,“ informoval na pondělní tiskové konferenci vedoucí policejního chomutovského územního odboru Tomáš Gerstner.

Trestná činnost podle kriminalistů trvala od února 2015 do října loňského roku a vzniklá škoda přesáhla 6,5 milionu korun. Na zpronevěru padlo 3,2 milionu korun a 3,3 milionu připadá podvodnému jednání. „V této věci je dvacet poškozených fyzických osob a šest právnických,“ doplnil výčet Gerstner.

V podstatě šlo o letadlo

Podle vyšetřovatelů nebyla společnost schopná dostát svým finančním závazkům a vyplatit majitelům plnou cenu za vozy, které prodala nebo jejich prodej zprostředkovala. „Buď ji hradila částečně či opožděně, v některých případech vůbec,“ přiblížil vyšetřovatel a zástupce kadaňské policie Michal Smetana. „Ve své podstatě šlo o princip letadla, kdy 'hasila' staré věci a hradila dřívější závazky. Mohlo také jít o financování soukromého života,“ dodal kriminalista.

Celkem policisté prověřili na šedesát vozidel, kdy u patnácti z nich prokázali, že byla předmětem trestného činu. Následně je zabavili.

Na stránkách autobazaru se stále objevují nová auta k prodeji. Podvedené klienty štve, že smí podnikatel pokračovat v činnosti.„Vozidla jsou na pokyn státního zástupce uložená ve skladech ministerstva vnitra. Jsou servisovaná, aby se nesnižovala jejich hodnota. Až soud ale rozhodne, komu se vrátí,“ upozornil Smetana. „Není to jednoduchá důkazní situace, protože auta teď mají dva právoplatné majitele, kdy jeden ho dal do bazaru, druhý ho v dobré víře koupil a oba si dělají nárok. Svého majetku se budou muset domáhat u soudu,“ doplnil. .

Jednotlivá auta měla dosahovat ceny od sta tisíc po dva miliony a jejich škála zahrnovala značky od renaultu a škodovky po luxusnější vozy typu BMW X5 a Mercedes Benz GL.

Podnikání pokračuje

Ačkoli se „dvojití“ majitelé aut nemohou dostat ke svému majetku bez vyhlídky na soudní průtahy, společnost vedená jednatelem Petrem Valešem stále pokračuje v podnikání. Na jejích facebookových stránkách se stále objevují nabídky dalších aut inzerovaných stylem „Chystá se na prodej krásná černá feferonka“ v případě šest let starého Audi A3 nebo „Dnes převzat do prodeje tenhle krasavec na léto. To chceš!“, když jde o Mercedes Benz.

Pokračující byznys je tak terčem kritiky podvedených zákazníků. „Množí se dotazy lidí, proč je firma stále v provozu,“ potvrdil Gerstner. „Obviněný je ale vyšetřován na svobodě, protože v trestné činnosti nepokračuje,“ zdůraznil. Ze vzniklé škody už 2,5 milionu korun uhradil.

Ke kauze se pro Deník vyjádřil i jednatel Petr Valeš, který se podle svého vyjádření sám cítí být poškozený. „Bohužel jsem se stal obětí důvěřivosti. Tuto situaci způsobili naši bývalí spolupracovníci. Jelikož chceme maximálně eliminovat to, co prostřednictvím naší společnosti zapříčinili, odškodňujeme poškozené, jak to jen v rámci možností jde,“ uvedl podnikatel. Jak dodal, i on podal několik trestních oznámení. "Jsou na konkrétní osoby, aby se pravda ukázala," dodal.