Když si chtěli za socialismu pracující odpočinout, často mířili do zotavoven Revolučního odborového hnutí (ROH) a podnikových chat. Pobyt tam měli takříkajíc za hubičku. Šachťáci z Chomutovska jezdili například na klínoveckou chatu Nástup nebo do rekreačního střediska Sloup. Jejich děti putovaly za zdravějším vzduchem do škol v přírodě, například do Koutů nad Desnou. Ze dvou středisek jsou dnes hotely, další slouží nadále zaměstnancům dolů.

Hotel Nástup, tak typický svou siluetou dvou pravoúhlých trojúhelníků, postavili v Loučné pod Klínovcem v roce 1969. Původně byl známý jako chata Václava Řezáče. Rekreační středisko pojmenované na počest autora tendenčního budovatelského románu sloužilo pracovníkům tušimického podniku Doly Nástup.

„Sama jsem na Nástupu nikdy nebyla, ale šachta tam organizovala lyžařské kurzy pro naše děti, což byla výborná věc,“ zavzpomínala Miroslava Kolářová, která tehdy pro podnik pracovala jako geodetka. „Bylo to na několik víkendů, kdy děti jezdily na noc domů, přes den ale měly zázemí na chatě. Zajištěný byl odvoz, kurz i jídlo a cena nebyla nijak vysoká. Za pár korun měly děti vyžití na vzduchu a něco nového se naučily,“ dodala.

Po více než třiceti letech provozu bylo potřeba omšelou budovu odolávající drsnému horskému klimatu obnovit. V roce 2000 prošla rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. „Do původního skeletu budovy byly zasazeny prostory a interiéry hodné hotelu nového tisíciletí,“ napsal pro Hornické listy šéfredaktor Tomáš Vrba. „V roce 2012 se prosadil mezi 265 ubytovacími zařízeními z celé republiky a zvítězil v kategorii nejlepší čtyřhvězdičkový hotel Ústeckého kraje,“ stojí dál.

Nástup pro nejnáročnější

Původně Nástup přešel do rukou nástupnických Severočeských dolů, respektive jejich dceřinné společnosti Prodeco. Poslední dva roky je ale v rukách soukromého vlastníka. Nástup je dnes propagovaný jako horský hotel s rodinnou atmosférou, který splňuje vysoký standard i pro nejnáročnější klientelu.

Šachťáci z Dolů Bílina jezdili a stále jezdí do rekreačního střediska Sloup v Čechách. Letovisko leží na úpatí Lužických hor v okrese Česká Lípa. Jeho výstavba odstartovala v roce 1959 a postupně se areál rozšiřoval do dnešní podoby, kdy je areál se třípatrovou budovou a 21 chatkami pokrytý wifi signálem. Stále tam probíhají rodinné rekreace, rekondiční pobyty pro seniory, školení a semináře. Ročně se ve středisku, které stále náleží Dolům Bílina, vystřídají tisíce návštěvníků.

Aby se děti žijící v severočeské krajině stižené těžbou dostaly na zdravý vzduch, pořádaly se za socialismu školy v přírodě. Husákovy děti z Chomutovska dodnes vzpomínají na pobyty ve Volyni, na Přimdě nebo v Koutech nad Desnou v Jeseníkách.

„V Koutech jsme byli dvakrát, podruhé v páté třídě. Dodnes si pamatuju, že vyučování bylo krátké, hlavně jsme byli co chvíli v lesích a hráli si na Indiány,“ zavzpomínala Šárka Novotná z Chomutova.

I tento komplex dodnes slouží. Známý je jako Hotel Dlouhé Stráně a nabízí pořádání svateb, relax pro rodiny i prostory pro firemní akce. Hlásí se k trendu známému jako forest bathing, což je „léčba lesem.“