Podle informací meteorologů na webu dosáhl průměr teplot za posledních třicet dní 16,2 stupně Celsia, což v historických tabulkách odpovídá normálu pro období od 6. června do 5. července. Naopak sucho podle meteorologů pokračuje.

Stejně jako počasí je posunutá i sklizeň ovoce, podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka asi o dva týdny. Druhým týdnem se sklízejí třešně, jahody a za dva týdny by měla začít sklizeň meruněk.

"Abychom zjistili, o kolik si počasí pospíšilo směrem k létu, spočítali jsme průměrnou teplotu na stanici Praha-Ruzyně za posledních 30 dní a hledali, pro jaké kalendářně nejbližší období odpovídá tato teplota dlouhodobým průměrům. Schválně jsme použili starší normál 1961-1990, aby lépe vynikl rozdíl mezi 'normální' a letošní teplotou," uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Už duben přinesl extrémně teplé počasí a skončil jako nejteplejší čtvrtý měsíc od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry sledovat. Současně však ubylo srážek. Podle ČHMÚ v dubnu spadla méně než polovina běžných srážek a rychlý pokles toků po srážkách z minulého týdne ukázal, že sucho pokračuje.

"Například na východě Čech od roku 2014 napršelo o 623 milimetrů vody méně, než by bylo obvyklé, chybí tak téměř celý rok srážek," uvedli meteorologové v tiskové zprávě.

Ilustrační foto.
Vedro sužuje města. Zahnat žízeň lidem pomáhají pítka

Také květen podle nich bude patřit k nejteplejším. "Předběžný odhad je, že bude patřit mezi pět nejteplejších v historii pozorování," uvedli meteorologové.

"Jsme v plné sklizni jahod, a to i na venkovních plochách, což bývá spíš kolem půlky června, druhý týden se sklízí třešně - loni se touto dobou nesklízely," řekl Ludvík.

Zároveň poukázal na to, že první letošní měsíce byly teplotně podprůměrné. "Na konci března jsme byli osm až deset dní zpoždění - za duben a květen se dokázala příroda posunout o 80 až 85 dní díky vysokým teplotám, což myslím, že je neobvyklé," uvedl Ludvík.

Podle něj by díky absenci jarních mrazíků mohla být úroda průměrná, kvůli nedostatku vodu ale hrozí, že plody budou malé a obchodní řetězce je nebudou chtít přijímat a nabízet zákazníkům.

Ilustrační foto.
Pár dní a otevřou se všechna koupaliště. To strupčické odemkne světový šampion

Zhruba třetina sadů se zavlažuje, úřady podle Ludvíka často nechtějí povolovat odběr vody. "Máme trochu nevýhodu od zelinářů, kteří můžou budovat plochy podél toků, kde berou vodu," poznamenal. Sady se v těchto polohách moc sázet nedají, protože v údolích a u řek je větší riziko mrazů. "Jsme odkázaní na podzemní zdroje vody, a to je problém," uzavřel.

Z nezvykle teplého jara se ale příliš neradují ani pěstitelé zeleniny. Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman už dříve řekl, že horko může zpomalit růst a naopak uspíšit vývoj, což by mohlo znamenat nižší výnosy.

Bývalá ubytovna v Chomutově půjde na podzim k zemi
Oprýskané domy nahradí zeleň. Chomutov a Výsluní zbourají opuštěné stavby