Výbuch, který otřásl ulicí 17. listopadu 11. ledna, má dohru. Načerno bydlícím nájemcům se z bytu zrovna nechtělo a podle obyvatel domu i družstva se ani nikam zrovna nechystali.

Na místě policie

Lidé, kteří způsobili výbuch, byt obývali od 22. prosince. Vystěhovat se měli podle družstva už v neděli 12. ledna, podle místní obyvatelky však měli opustit dům už den před výbuchem v pátek, i proto se údajně ten den dožadovala na družstvu vysvětlení. V každém případě však v sobotu dům ohrozili mohutným výbuchem. Přesto však byli po několika dnech zpět. Do domu tak na popud obyvatel vchodu dorazila i státní policie. Zaměstnanci družstva měli klíče od bytu se souhlasem uživatelky a zjistili, že nelegální nájemci se nejspíš jen tak někam nechystají. „Po odemčení bytu jsme zjistili, že jejich věci sbalené zrovna nejsou a nic ani nenaznačovalo, že se chystají odejít," uvedl předseda SBD Josef Tvrdý. Nakonec odešli až v sobotu, den poté, co vchod navštívila policie i družstvo.

Družstvo má svázané ruce

Podle předsedy má družstvo v těchto případech svázané ruce. „Pokud ale dostaneme hlášení o tom, že v bytě je někdo „nepřizpůsobivý" a nelegálně, tak můžeme maximálně podat výstrahu. Pokud není zjednána náprava, tak můžeme i vylučovat z družstva. To se ale může táhnout velmi dlouho," vysvětlil. Varna byla v tomto případě odvětraná, obyvatelé bytu ventilátorem hnali výpary přes okno ven, místní ale i tak cítili na chodbě zápach z chemikálií.

Nájemníci se o peníze bát nemusí

Po výbuchu, který doslova utrhl balkónové okno, do domu několik dní táhlo. „Vlastně od sobotního výbuchu tu byla až do středy doslova díra celý dům byl kompletně podchlazený a nikdo s tím nic nedělal," vysvětlila jedna z obyvatelek. „Ještě teď tu topíme naplno, aby tu bylo alespoň trochu teplo, pořád sem ale ještě přes jejich byt táhne. Vlastně topení běželo i v bytě, kde byl výbuch. My jednoduše nechceme platit kvůli tomuto incidentu víc za teplo," obává se obyvatelka. Podle družstva jsou ale takové obavy zbytečné a místní se nemusí bát, že by za někoho dopláceli. Zákon na takové případy podle předsedy myslí. „Zvýšenou spotřebu tepla kvůli této události bude mít na svědomí družstevnice, v tomto případě tedy žena, která nechala tyto výtečníky bydlet ve svém bytě," řekl.

Varny na denním pořádku

Výroba drog v Chomutově není ničím zvláštním. „Bohužel to není zrovna výjimka, každý rok se jedná vždy o zhruba deset bytů, kde se vaří drogy nebo manipuluje pro tento účel s chemikáliemi," objasnil Tvrdý. Před několika dny tak policie obvinila kvůli drogám dalšího muže. Jen za leden se tak jedná už o třetí případ obvinění výrobce drog v okrese.