V okolí klínoveckých sjezdovek se v neděli 4. března odpoledne ztratil snowboardista, který opustil sjezdovky i značené cesty. Po mladíkovi z Německa pátrali záchranáři a policisté nasadili dokonce vrtulník s termovizí. Našli ho zdravého, jen mírně vysíleného.

Horská záchranná služba se o pohřešovaném dozvěděla od jeho sestry večer před půl osmou. „Snowboardista měl dorazit už v půl čtvrté k autu na parkovišti na vrcholu Klínovce. Čekala až do večera, pak se ozvala nám a my jsme na pohřešování upozornili policii z Jáchymova,“ uvedl k okolnostem pátrání zasahující člen Horské služby Krušné Hory Ondřej Vank. Mobil měl mladík nedostupný.

Osmadvacetiletého sportovce z německého Olesnitz se v té chvíli vydali do terénu hledat policisté spolu se třinácti horskými záchranáři na terénních čtyřkolkách, sněžných skútrech i na lyžích. Záchranáři ve tmě pročesávali místa, kudy muž jezdil. „Zřejmě se na snowboardu vydal do volného terénu a už nenašel cestu zpět,“ odhadl Vank. Na stopu je přivedly až brýle a také stopy ve sněhu, které našli na Pašerácké cestě nedaleko sjezdovky Klínovec Jih. Pátrání tak přesměrovali do těchto míst.

Zatímco horská služba pátrala mezi sjezdovkami Jih a Dámská, jeden ze strojů se vydal po stopách hledaného, další postupoval proti němu od sjezdovky Dámská. Policisté také povolali vrtulník s termovizí. „Ten byl ale nakonec odvolán, protože krátce po deváté jsme mladíka našli,“ doplnil člen horské služby.

Vyčerpaný, ale v pořádku

Nakonec snowboardistu našli na traverzové cestě. Sice byl mírně vyčerpaný, ale v dobrém stavu, takže ho záchranáři a policisté mohli převézt k rodině, která už čekala na Božím Daru. Mladík bloudil mezi sjezdovkami zhruba pět hodin a od místa, kde záchranáři našli jeho brýle, byl vzdálený zhruba deset kilometrů. „Nestává se nám často, aby lyžař nebo snowboardista, který na Klínovci zajede mimo sjezdovky, bloudil nějakých pět hodin, aniž by cestu našel,“ podotkl náčelník horské služby Miroslav Güttner. „Je vidět, jak je nebezpečné opouštět sjezdové tratě a značené cesty,“ zdůraznil.

Klínovec zaznamenal v průběhu sezony jediný případ, kdy bylo vyhlášeno pátrání po ztraceném sportovci. „Před tím to bylo v létě, kdy se ztratil postižený chlapec,“ doplnila mluvčí Skiareálu Klínovec Hana Hoffmannová. Že se ztratí člověk pod sjezdovkami pokládá také ona za poměrně nezvyklé. „Je to rarita pokud se nevěnujete přímo freeridu mimo značené tratě. Když se nedostanete k parkovišti, vždy dojedete k civilizaci. Maximálně pojedete tři kilometry do Jáchymova, což je to nejhorší, co se vám může stát,“ domnívá se Hoffmannová.

Během této zimy bylo v horách Česka vyhlášeno celkem 47 pátrání po lidech, kteří se ztratili. V Krušných Horách šlo o čtyři. „Není to vysoké číslo, ale ono by k tomu vůbec nemělo docházet,“ uvedl mluvčí horské služby Radek Zeman. „Vše je to o lehkomyslnosti. Lidé se vydají do terénu, kde nemají co dělat a mimo značené cesty, navíc nemají nabité mobily. Pokud na vás nikdo nečeká, protože jste na horách sám, mohlo by dojít k tragédii,“ varuje Zeman.