Příjemná procházka Telšským údolím už nekončí u zamčené brány jirkovské přehrady. Po více než deseti letech je vodní dílo obklopené divokou a netknutou přírodou zase otevřené. Podnik Povodí Ohře ho zpřístupnil veřejnosti jen zkušebně a s výhradou.

„Záleží, jestli se lidé budou chovat slušně, protože v opačném případě bychom museli opět zavřít,“ upozornil tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. „Vodní dílo zásobuje pitnou vodou obyvatele Jirkova, a tak pokud má být zachována bezpečnost a kvalita vody, musí návštěvníci dodržovat pokyny.“

Například mohou využívat jen vyznačenou trasu – obslužnou komunikaci. Nesmí vstupovat k vodní hladině, nebo v ní dokonce koupat psy. Pejskaři jsou také povinni uklidit po svých psech exkrementy.

Tabu na deset let


Jirkovská přehrada vznikla v šedesátých letech a před deseti lety ji Povodí Ohře uzavřelo právě kvůli neukázněným lidem. „Místní občané chodili až k hladině, ačkoli na přehradě panuje první stupeň ochrany vodárenského zdroje. Navíc docházelo i k vloupání do objektů vodního díla,“ vyjmenoval mluvčí důvody, kvůli kterým se stával provoz díla neudržitelným.

O otevření přehrady stál především starosta Jirkova.

„Snažil jsem se o to od chvíle, kdy jsem nastoupil do funkce. Proto jsem rád, že jsme to dotáhli alespoň ke zkušebnímu provozu,“ nastínil Radek Štejnar. „Záleží jen na lidech, jestli si toho budou vážit.“

Nová cyklotrasa


Pro Jirkovany je cesta Telšským údolím a podél přehrady jednou z nejkratších a nejkrásnějších cest do Blatna, Květnova a okolí. Mohou ji využívat jako cyklotrasu.

„Do Drmal i na Pyšnou se musí po silnici, obora nad Červeným Hrádkem je zavřená a cesta do Boleboře frekventovaná. Cesta kolem přehrady je pro cyklisty jedinou bezpečnou a navíc velmi příjemnou cestou, která vede krásným prostředím,“ vysvětlil starosta důvody svého snažení. Aby měli jízdu hladkou, chce město opravit děravou silnici v Telšském údolí.

Jirkov a Povodí Ohře už uzavřely smlouvu. Vyplývá z ní, že se město postará o vyvážení odpadkových košů a prostor bude prostřednictvím kamer hlídat městská policie.

Jirkovská přehrada je otevřená denně od 6.30 do 20.00 hodin až do října.

Vstup volný


Na Chomutovsku není v tuto chvíli žádná přehrada, kterou by nebylo možné navštívit. Kamenička a Křimovská přehrada jsou volně přístupné s výjimkou hrází, které vodohospodáři odemykají v dny otevřených dveří. Tehdy je možné dostat se do útrob přehrady. Lidé se volně dostávají také ke Kadaňskému stupni, Nechranicím, Přísečnici i Kyjické přehradě.

Čím je jirkovská přehrada zvláštní:

– Jirkovská přehrada je sypané kamenité vodní dílo ze 60. let

– V 80. letech prošla rekonstrukcí, protože se zdeformovala. Bylo potřeba celou nádrž vypustit a zajistit náhradní zdroj pro zásobování. Hráz má tudíž dvě koruny

– Návštěníci mohou vidět těleso hráze a bezpečnostní přeliv i provozní objekty