Dětskou průlezku zrekonstruoval umělecký sochař Ondřej Doležal. Podle magistrátu jsou v plánu opravy i dalších děl a historických míst ve městě.

„23. října město převzalo dokončenou opravu betonové skulptury s mozaikami se zvířecími motivy, která se nachází na sídlišti Březenecká vedle bývalé Pošty 4 v Chomutově. Díky renovaci mozaiky opravdu krásně vynikly a myslím, že se nyní máme opět čím chlubit,“ uvedla Jitka Řeháková, vedoucí odboru majetku města.

Autorem plastiky Dětská průlezka, která v 70. letech 20. století zkrášlila veřejný sídliště Březenecká, byl architekt Rudolf Berger a výtvarníci Miroslav Houra a světově uznávaný sochař Jaroslav Bejček, autor mnoha dalších uměleckých děl v ulicích Chomutova.

Křižovatka pod sídlištěm Březenecká.
Dopravní podnik chce v Chomutově vylepšit trakční vedení na třech křižovatkách

„Restaurátorské práce na plastice Dětská průlezka i na soše Dary země, kterou město Chomutov nechalo zrenovovat letos v létě, provedl významný český sochař Ondřej Doležal, který s kamenem pracuje již 40 let. Nyní se ve své kariéře věnuje především sochám a architektonickým prvkům. Mimo oprav chomutovských památek restauroval také například portál Ministerstva pro místní rozvoj na budově na Staroměstském náměstí v Praze. Na Karlově mostě v hlavním městě ztvárnil také kopie erbů s girlandami a vytvořil například i kopii Gryfa před karlovarským divadlem,“ upozornila mluvčí chomutovského úřadu Marie Heřmanová.

„Určitě máme v plánu s opravami nadále pokračovat. V příštím roce proběhne vyčištění několika soch. Chtěli bychom také zrenovovat a znovu v Chomutově umístit sochu Kašpárek, která byla v minulosti odstraněna ze svého původního místa, a naplánované máme restaurování oltářního obrazu v kostele svatého Ignáce,“ vyjmenovala Jitka Řeháková, kterým uměleckým dílům se v Chomutově navrátí původní krása.

Na Kamenném Vrchu pokračuje demolice bývalé základní školy. Většina pavilonů už je srovnaná se zemí, stavební suť na místě drtí stroj.
VIDEO: Chomutovská škola je takřka srovnaná se zemí. Suť chroupe drtička

Odbor rozvoje a investic také netají své plány s restaurováním a opravami uměleckých děl a historických budov v Chomutově. Aktuálně se opravy týkají například sochy svatého Jana Nepomuckého, která se nachází u statku v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově.

„Od počátku 21. století po vandalském útoku je socha Jana Nepomuckého bez hlavy. Rádi bychom tuto skutečnost změnili. Dále bude probíhat třetí etapa restaurování kaple Božího hrobu v kostele svatého Ignáce a budeme dělat též nové osvětlení v kostele svaté Kateřiny,“ popsala plány Hana Nováková, vedoucí odboru rozvoje a investic.

Mohlo by vás zajímat: Mezi šachtou a elektrárnou: Práší se stále, je ale zeleněji, chválí lidé Březno

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová