Cyklostezku podél Ohře připravuje Ústecký kraj. Má vést Kadaňskem, Žateckem, Lounskem a Litoměřickem. Problémem jsou peníze na její přípravu a pozemky.

„Momentálně pokračuje zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a majetkové projednání. Zásadním problémem je, že příprava i realizace je finančně náročná a potom také majetkoprávní vypořádání pozemků,“ sdělila Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje.
Kraj však ještě pozemky ani nevykupuje. „Pouze jsou projednávány s jejich vlastníky smlouvy o smlouvách budoucích nebo jsou zajišťována jiná práva, například věcná břemena, výpůjčky a podobně,“ dodala mluvčí.

Vydání územního rozhodnutí kraj předpokládá v tomto roce, stavební povolení bude podle slov Hanáčkové k dispozici nejdříve v roce 2012.

Cyklostezka Ohře má mít na území Ústeckého kraje délku 136 kilometrů. Náklady na její stavbu nejsou zatím stanoveny, dle zkušeností z jiných krajů vychází jeden kilometr obdobné cyklostezky na tři až deset milionů korun. Je tedy jasné, že cyklostezka Ohře bude na území okresů Chomutov, Louny a Litoměřice stát několik set milionů korun. Takovou částku kraj bez dotace dohromady nedá.

Spoléhá tak na Regionální operační program Severozápad, ze kterého by Ústecký kraj chtěl peníze získat. Předpokládá se, že by o dotaci měl požádat na přelomu letošního a příštího roku, až bude vypsaná příslušná výzva.