Pivní slavnosti

Produkci pivovaru - světlou jedenáctku a polotmavou třináctku - zájemci mohli ochutnat při sobotních pivních slavnostech ve skanzenu Stará Ves v areálu Podkrušnohorského zooparku. „Ochutnávku patnácti druhů piv nabízely čtyři pivovary. I přes nepřízeň počasí dorazilo na větší zahradní party na 600 lidí, což je velmi slušná návštěvnost,“ uvedl předseda představenstva pivovaru Pavel Krýsl.

Tři zaměstnanci

Pivovar zaměstnává sládka a regionálního manažera pro německy mluvící země. Třetím placeným zaměstnancem je předseda představenstva. „Kromě regionu a jeho nejbližšího okolí chceme naše pivo i vyvážet do Německa. Loupežníci Karel Stülpner a Jan Karásek jsou známi jako historické postavy zejména právě na saské straně Krušných hor,“ odhalil obchodní politiku pivovaru Krýsl.

Překvapení

Pivovar Karásek a Stülpner chce letos vyrobit 500 hektolitrů zlatavého moku. Do budoucna počítá s rozšířením výroby i o černé pivo. „Připravujeme i další dvě novinky. Je to však překvapení, které zveřejníme v příštích dnech,“ doplnil Krýsl.

Nabídka produkce

Jedenáctku i třináctku zájemci mohou nyní zakoupit v prodejně Království piva v chomutovské ulici 28. října, ve vinotéce na chomutovském náměstí 1. máje, v jirkovské restauraci U Radnice a v kláštereckém hotelu Slávie.

Přerušená tradice

Vaření piva v Chomutově navázalo na přerušenou tradici, která se datuje od roku 1571. V minulosti bývaly ve městě hned tři pivovary, od roku 1748 ale fungoval už jen ten Měšťanský. O jeho zrušení rozhodli v roce 1952 činovníci národního výboru. Pivovarský areál přitom vydržel na svém místě až do roku 2011, kdy jeho demolice umožnila výstavbu hypermarketu Kaufland.

Nadšenci

Vzkřísit zašlou slávu chomutovského piva se rozhodli dva místní nadšenci: Dušan Dufka a Pavel Krýsl. „Naší ideou je vyrábět místní a chutnější pivo, zlepšit úroveň restaurací a v neposlední řadě dokázat, že i u nás žijí schopní lidé,“ vysvětlil Krýsl, Zdůraznil zároveň, že nepomíjejí ani ekonomickou stránku, cílem je dosažení zisku. „Máme k tomu slušně nakročeno, protože se podařilo zajistit strukturu vlastníků z širokého spektra místních patriotů i zájemců z Prahy, Brna či Velké Británie.,“ dodal.

Pivovar vlastní v současné době 96 akcionářů, kteří si mezi sebe rozdělili 138 akcií na jméno, každou v hodnotě 30 tisíc korun.

Krušnohorští loupežníci

Při hledání názvu pivovaru se jeho zakladatelé inspirovali v historii. Vypůjčili si jména dvou už téměř zapomenutých krušnohorských loupežníků Karla Stülpnera a Jana Karáska. „Jsou to historicky doložené postavy. Na české straně Krušných hor lidem většinou tato jména nic neříkají, tak je chceme vrátit do oblasti jejich dávného působení společně s obnovenou tradicí pivovarnictví. Pivo přeci k loupežníkům patří,“ dodal předseda představenstva pivovaru Pavel Krýsl.