Bývalý měšťanský pivovar je v demolici. Co bude místo se ale zatím neví.
Nechce to říct investor, firma která patří švagrové Alexandra Nováka, neví to ani město. „Stavební úřad zde povolil demolici, žádný další záměr nebyl předložen,“ říká mluvčí města Šárka Schönová.
Mezi lidmi kolují „zaručené“ zprávy, že tam bude supermarket. Nutno podotknout – takové se objevují vždy, když se něco bourá. Na druhou stranu, na Zadních Vinohradech žádný není a pod gymnáziem by se nejspíše uživil.
Demoliční stroje tak ukončují éru pivovarnictví v Chomutově. Je už docela zaprášená, pivo se ve městě nevaří skoro šedesát let. Zřejmě bychom ještě našli někoho, kdo chomutovský mok okusil, ale moc lidí by to asi nebylo.
Ve městě utnul pivovarnictví Městský národní výbor v roce 1952. „Soudruzi usoudili, že nebude potřeba mít další pivovar a výrobu přesunuli do Jirkova,“ říká Jan Hirsch z chomutovského muzea. Jirkov měl lepší stroje, sladovnu a dostatek vody a měl pokrýt kapacitu chomutovského pivovaru.
V době zavření měla za sebou budova pouze padesátiletou historii. V Mostecké ulici pivovar, který se nyní bourá, vyrostl až v roce 1902 (historický snímek vlevo - zdroj: Oblastní muzeum v Chomutově).
V Chomutově se ale tomuto odvětví průmyslu dařilo už o stovky let dříve. Jeden čas byly ve městě pivovary tři, od roku 1748 pouze jeden, měšťanský.
Městští pivovarníci se ale nestarali pouze o uhasení žízně obyvatel města. Ve stejném roce, kdy postavili budovu v Mostecké, vybudovali i lázně u kamencového jezera, kde se léčilo vodou, rašelinou a elektřinou.
Kadaň a Jirkov: Po stavbách ani památky, pivo koupíte v lahvích
Místo domácího piva dovezené lahvové. Tak by se dal ve zkratce postihnout osud kadaňského pivovaru (na fotografii vpravo - zdroj: Státní okresní archiv Chomutov se sídlem v Kadani).
Neudržovaná budova v roce 2001 ustoupila výstavbě supermarketu Lidl, kam chodí Kadaňáci nakupovat dodnes.
Od roku 1890 tam ale stále moderní budova Prvního kadaňského parostrojní ho pivovaru. Nejlépe se mu dařilo v roce 1943, kdy se uvařilo nejvíce piva.
Po válce ho potkal podobný osud jako ten chomutovský. Byl znárodněn, v roce 1948 byl ukončen provoz. O rok později se jeho technologie odvezly na Slovensko, kde měl být pivovar znovu sestaven, ale k tomu nikdy nedošlo.
V královském městě se pivovarům dařilo, v pol. 17. století jich bylo šest. klášterní vydržel až do otevření parostrojní konkurence.
Pivovar už nestojí ani v Jirkově (fotografie vlevo - zdroj: Státní okresní archiv Chomutov se sídlem v Kadani), budova šla k zemi v roce 2006. Nahradilo ho větší Tesco.
Podobně jako v ostatních historických městech regionu se i jirkovskému pivu dařilo stovky let. Budova, kterou si mnozí místní ještě pamatují, pocházela z roku 1841, o dvacet let později ji tehdejší majitelé přestavěli.
V Jirkově se výroba udržela nejdéle, vařilo se až do roku 1976. Pivovar byl součástí národního podniku Krušnohorské pivovary, respektive Severočeské pivovary.
V Sedmdesátých letech, kdy už byla kvalita jirkovského Rytíře na pováženou, ho definitivně zavřela výstavba nového pivovaru v Mostě–Sedleci, který měl převzít jirkovskou produkci. O třicet let později se do zchátralé budovy zakously stroje a vyrostlo nové Tesco.
Klášterec: Pivovar stojí, podniká se tam
Klášterec je jedním z mála měst, kde ještě budovy pivovaru stojí.
Pivo se tam už dávno nevaří, ale uvnitř areálu podnikají firmy, je tam například pneuservis. Pivovar nepatří městu, ale soukromníkům.
Panský pivovar byl založen v 17. století, postupně přestěhován ke špýcharu. Patřil šlechtické rodině Thunů, provoz v něm byl ukončen už v roce 1934. Nejvíce piva se v něm uvařilo v prvním desetiletí 20. století.