Většina cyklistů, a to i těch, kteří jezdí rekreačně, již oprášila jízdní kola a vyrazila sbírat první letošní kilometry. Vyrazit ale do Bezručova údolí, zdolat nějaký ten kopec v okolí a pak si cestou zpátky dát na I. mlýně dobře natočené pivo, však může skončit očima pro pláč. Tak jako za volant nepatří alkohol ani za řidítka. Policisté mohou takovému cyklistovi nadělit pokutu až 50 tisíc korun.

O řidičský průkaz na kole nepřijdete

Pokutu cyklista nedostane na místě. Jeho přestupek se posílá ke správnímu řízení. Cyklista, který v případě kontroly nadýchá do 1 promile může dostat pokutu ve výši od 2,5 do 20 tisíc korun. Nad 1 promile si bude muset do kapes sáhnout hlouběji, a to pro 25 až 50 tisíc korun. „V loňském roce jsme odhalili pět takových cyklistů, kteří před jízdou požili alkohol, letos zatím žádného," přibližuje policejní mluvčí Marie Pivková. „Odebrání řidičského průkazu, však cyklistům nehrozí," dodává.

Nadšenci, kteří milují jízdu na kole, pokuty na Chomutovsku sbírají spíše za špatnou vybavenost. „Při běžných dopravních akcích, kontrolujeme také cyklisty. Zaměřujeme se především na to, jak má kolo vypadat," přibližuje Pivková. Vše co s sebou cyklista musí vždy mít a i to, co musí mít v případě snížené viditelnosti najdete v infografice.

Jen během prvních čtyř měsíců policisté odhalili 16 přestupků, které pokutovali celkem 6 800 korunami. „Bylo to za jízdu bez osvětlení a za jízdu dvou osob na jednom kole," přibližuje Pivková. Za minulý rok pak muselo za nedostatečné vybavení kol zaplatit celkem 54 chomutovských cyklistů. Celkem jim policisté vystavili pokutové bločky na 22 600 korun.

Přestupky cyklistů však řeší především městští strážníci. „Za duben jsme s cyklisty řešili hned 32 přestupků," informuje vrchní velitel směn Jan Novotný.

Největší neřest je jízda po chodnících

Pokuty podle něj dostávají především za jízdu po chodnících a za jízdu bez osvětlení za soumraku. „Jednu pokutu jsme uložili také za jízdu v zákazu vjezdu," doplňuje.

Pokud nejde o větší prohřešek, strážníci většinou na poprvé pokutu neuloží. Při opakovaném přestupku si však cyklista může připravit až dva tisíce korun.

Nejčastěji jsou cyklisté trestáni za jízdu městským parkem. „Je tam zákaz vjezdu a navíc se tamní komunikace počítají jako chodník," přibližuje Novotný. Další kritické místo je na Písečné u základní školy, kde končí cyklostezka a jezdci by měli sesednout z kola. „Jen při hodinové kontrole tam přistihneme patnáct cyklistů, kteří nerespektují značku," dodává.