Na konci roku ožije dům na jirkovském náměstí Dr. E. Beneše novým ruchem. Stavebníky vystřídají noví nájemci, ať už v pivnici, velkoryse pojatých bytech nebo nebytových prostorech. Vrátí se také pobočka Komerční banky. Původně město počítalo s dokončením v červnu, později byl termín přeložený na závěr srpna, nakonec by ale kolaudace měla proběhnout v listopadu. Na skluzu se podepsalo vícero důvodů.

„Poprvé se termín prodlužoval, protože se v průběhu zjistilo, že je třeba zpevnit základy. Projektant musel navrhnout jiné založení a práce nacenit,“ zmínila místostarostka Dana Jurštaková Havlátková. Když později přišly na řadu vnitřní prostory, nastal zádrhel i tam. „Byli jsme s Komerční bankou domluvení, že si prostory převezme holé a dodatečně si je zainvestuje a zařídí ve svém designu. Později nás ale její zástupci oslovili, že při zachování stejného nájmu dva z prostorů pouštějí,“ doplnila.

Také v tomto případě opět nastoupil projektant. „Musel přeprojektovat veškeré sítě, rozvody, měnily se rozvaděče a tyto prostory se musely připojit k naší části s byty,“ nastínil sumu prací, které z toho vyplynuly, šéf odboru majetku města a útvaru investic Milan Reiner.

Miroslav Ogáseanu ve své dílně ve Vitčicích.
Všeuměl z Vitčic: Tvoří sluneční hodiny, vylepšuje stroje a plánuje muzeum

Aktuálně jsou dokončené prostory pivnice, nájemce už si ji dokonce zařídil, a dále prostory bankovní pobočky. Na své obyvatele čeká celkem sedm bytů v prvním patře. Mezi nimi jsou čtyři garsonky o výměře od 38 metrů čtverečních po zhruba 50 metrů čtverečních a tři velké byty 3+1, kdy nejmenší má 86 metrů čtverečních, největší celých 116 a luxusní vzhled i dispozici. Podle sdělení města mají být tyto byty přiděleny jako služební. Zásady přidělování mají ještě projít schvalováním radních.

Ve dvou místnostech, které uvolnila banka, mohou být další nájemci. Nabídky už město obdrželo. „Na naši výzvu se přihlásila realitní kancelář a firma, která vaří bezlepková jídla a dodává je ve speciálním balení, takže mají dlouhou trvanlivosti,“ přiblížila místostarostka. Jejich posvěcení bude opět na radě města. V závěru se práce přesunou ven, dům získá broušenou omítku, která dobře vypadá, ale má i vysokou životnost.

Dům číslo 1561 nechává město radikálně proměnit, protože se původní budova vizuálně do centra nehodila. Současná podoba je výsledkem návrhu architektů. Stavbu dodává společnost Petrom stavby, která zakázku vysoutěžila za více než 61 milionů korun. Vícepráce s cenou zřejmě ještě pohnou směrem nahoru.

V Olejomlýnském parku v Jirkově skončilo sochařské sympozium
Penis si nechte! Jirkovská radnice rázně odmítla kontroverzní sochu ze sympozia

„My ale víme i o méněpracích, dodavatelům nedáváme nic zadarmo,“ upozornil Reiner. „Je třeba připomenout, že původně měl stát objekt o 10 milionů korun více, soutěží jsme náklady stáhly. Štěstí je také, že nezačínáme stavět letos,“ uvedl v souvislosti se strmým růstem cen stavebního materiálu a problému s nedostatkem stavebníků. „Není výjimkou, že firmy, které soutěžily letos na jaře, odstupují od smluv i za cenu sankcí, než aby zkrachovaly,“ podotkl dále Reiner.

Obnovu domu na náměstí nemohla řada Jirkovanů kvůli vysokým nákladům skousnout. Mnohokrát se na toto téma vedly diskuze na sociálních sítích. Druhý tábor se ale těší na to, že náměstí díky nové citlivé architektuře získá na kráse.