„Přijďte všichni, bude to možná náš poslední zápas," hecují se hokejoví fanoušci v Chomutově před pondělním zasedáním zastupitelstva. Na něm se bude projednávat návrh na podporu hokejového klubu. Klíčový návrh pro budoucnost hokeje v Chomutově.

„DOTACI JEN NA MLÁDEŽ, A-TÝM ZAPLATÍME SAMI"

Klub ještě před ním snížil své požadavky. „Zastupitelům předložíme návrh na finanční podporu ve výši 12,5 milionu korun," prozradil Jaroslav Veverka, statutární ředitel klubu a zástupce majoritního akcionáře. To je podle něj nejnižší možná hranice, která je akceptovatelná pro zahájení sezóny. Jde o částku nad dotaci, kterou už hokejový klub letos od města dostal (7,5 milionu korun).

Peníze by měly jít pouze na mládež, konkrétně na letošní provoz Akademie. „Naslouchali jsme argumentům, které během měsíční diskuze zazněly a také jsme vyslyšeli požadavek, abychom momentálně žádali podporu pouze na tento kalendářní rok," dodává Veverka. Zároveň s tím chce klub otevřít diskusi nad systémovou podporou od města v následujících letech.

Pokud zastupitelé podporu schválí, Piráti slíbili, že ve městě zachovají extraligu, přestože původně ji podmiňovali ještě další dotací.

„MUSÍM BÝT PŘÍSNÝ STRÁŽCE MĚSTSKÉ KASY"

Primátor Daniel Černý na pondělním zasedání zastupitelstva.Jenže není vůbec jasné, jestli zastupitelé dotaci pro hokej schválí. Zatímco hokejový klub považuje svůj požadavek za kompromis (původně pro zachování extraligy požadoval až 33 milionů), třeba primátor Daniel Černý to tak nevnímá. „Ta částka je pořád ohromná," poukazuje. „Já musím být přísný strážce kasy a říci, že v městském rozpočtu prostě ty peníze nevidím."

Jak Černý poznamenal, už nyní město hospodaří v deficitu. „Daří se nám sice šetřit a někdy i milionové částky, třeba na městské policii, v dopravním podniku nebo Kultuře a sport… Ale abychom ty peníze vzali a hned je zase vložili do soukromého klubu? Já bych je radši viděl investované v městském majetku, který je hodně zanedbaný," dodal primátor.

Nový Sever již v minulosti naznačil, že miliony do sportu mohly plynout například z hazardu, který město již dříve plošně zakázalo. „Hazard v žádném případě," kroutí ovšem hlavou Černý. „Já jsem naopak hrdý na to, že se nám ho podařilo z města vymýtit. Za mě hazard ne."

„KDYŽ TO SCHVÁLÍ, JÁ TO PODEPÍŠU"

Piráti věří, že zastupitelé jejich návrh schválí. „Nicméně dobře víme, že minimálně jedna politická síla ve městě a několik málo dalších jednotlivců nejsou ochotni akceptovat prakticky žádný náš návrh," dodává Jaroslav Veverka. „Politickou silou" má na mysli vládnoucí PRO Chomutov.

Piráti ale nejsou bez šance. Třeba zastupitelský klub ANO 2011, který je také součástí koalice, se k podpoře hokeje staví poměrně vstřícně. Alespoň podle dřívějšího prohlášení náměstka Marka Hrabáče, který mluvil o návrhu na sedmnáctimilionovou dotaci.
Je tak klidně možné, že při hlasování nebude hrát rozdělení na koalici a opozici takovou roli. A návrh projde. „Pokud zastupitelé dotaci schválí, já budu muset smlouvu podepsat," krčí rameny primátor. „Pak ale musíme začít hledat, kde ty peníze ušetříme nebo komu je vezmeme…"

„POSLEDNÍ ZÁPAS"?

Mezitím se znovu svolávají hokejoví fanoušci, kteří v hojném počtu přišli už na minulé zasedání. A byli hodně slyšet. V pondělí chtějí na radnici vyrazit také. „Pojďte znovu vyjádřit podporu Pirátům i všem sportům v Chomutově v co možná největším počtu. Možná to bude ´náš poslední zápas´," burcují se na facebooku.

Jednání zastupitelstva se koná v pondělí v 15 hodin v zasedacím sále chomutovské radnice.