„Ne proto, že by byli ve službě lepší než feny, ale protože by se v kotci v její blízkosti zbláznili,“ vysvětlil její psovod Radek Vyhnálek. „Mám ji doma, a tak podobný problém nehrozí,“ dodává.

Psí slečnu, které je dnes šest měsíců, si psovod vyhlídl v chovné stanici díky tomu, že má dobrou stavbu těla a nebojí se.

„Je vidět, že dost vyroste, takže bude budit respekt. Neleká se při tlesknutí a nebojí se chodit k lidem,“ vypočítává strážník poznatky, které by mohly ukazovat na to, že by se z ní dal vychovat dobrý služební pes. Zvláštně působí jen její jméno. „Nebyl jsem z něj nadšený, protože zní příliš jemně. Ale už jsem to nechal, protože na něj slyšela,“ směje se strážník.

Aby mohly být Pinky využívána při službě, bude muset ještě něco ukázat: nelekat se při střelbě, vcházet do neznámých vchodů do domů a bytů. „Zatím do ní dávám poslušnost. Později budu přidávat dráždění, abych v ní cíleně podpořil agresivitu,“ přibližuje psovod.

Za osm měsíců musí být připravena na atesty, při kterých ji přezkouší Policie ČR. Skládají se z testů poslušnosti, při zadržení pachatele a policisté posoudí jak zvládne simulované zákroky v hospodě nebo na autobusové zastávce. Teprve pak bude služebním psem se vším všudy.
Kadaňští strážníci v aktivní službě čtyři psy. Pro každou ze čtyř směn bude jeden. Pro strážníky je to velká pomoc.

„Zvlášt při nočních pochůzkách a rvačkách v hospodě nebo při hokejích je to ohromná výhoda. Tam pes vydá za čtyři. Stačí jednou upozornit a dotyční se zklidní. Neriskují, že na ně psa pustím,“ dodává Radek Vyhnálek.

Ve většině případů má takový pes náhubek, takže nepokouše, jen blokuje výtržníky. „Sundal bych ho jen při vážném ohrožení. Psi jsou cvičení tak, že by šli po ruce, noze nebo kousli do boku,“ uzavírá psovod, který už odchoval čtyři psy. Pinky je druhým služebním.

Služební psy využívají na Chomutovsku jen strážníci z Kadaně. Vloni zaznamenali velký úspěch, kdy s pomocí služebního psa zadrželi celostátně hledaného ozbrojeného pachatele.