Odpolední nákup v lihovém oparu nebo chodník, který spíše připomíná podlahu veřejných záchodků. Takto donedávna vypadala řada jirkovských ulic, kam se ve velkém stahovali pobudové se zálibou v lihovinách. Město proto rozšířilo vyhlášku zakazující pití alkoholu na veřejnosti.

Vyhláška dosud platila na všech autobusových zastávkách, v podchodech a na 45 veřejných prostranstvích. Nově jich přibylo sedm, a to od centra až po periferie města. Pivo či víno rovnou z lahve si už nikdo bez hrozby trestu nedá na sídlišti Na Borku, ve Studentské ulici a v dalších částech Nových Ervěnic. „Nová místa jsme do vyhlášky přidali především na základě připomínek městské policie,“ říká vedoucí právního odboru města Miroslav Duchoň.

Ilustrační foto
Chomutovu připlouvá 70 milionů na rozvoj sociální sféry

Na městskou policii se totiž často obraceli zoufalí obyvatelé zmiňovaných míst, jež dlouhodobě obtěžovali bezdomovci a různí pobudové. „Postávali u večerek, opili se namol, pak obtěžovali kolemjdoucí a ještě močili rovnou do vchodů, což byl po ránu opravdu zážitek,“ vypráví Dagmar Součková, která bydlí na sídlišti Na Borku.

Kde se v Jirkově nově nesmí pítIlustrační foto.Zdroj: DENÍK/Vít ČernýUlice Na Borku
Prostor z boku domu č. p. 1600, prostor kolem výměníkové stanice až k zařízení Innogy a přivaděči. Omezení se týká zadních traktů domů č. 1606 1612
Ulice Ervěnická
Chodník od domu č. 1032 po dům 1010
Ulice Hrdinů
Parkoviště u Penny, u zahrádek naproti marketu a u domů č. 1156 1159, svah pod ulicí Hrdinů

Nově platí omezení i u supermarketu v ulici Hrdinů na pomezí Jirkova a Chomutova. „Vyžádal si to přímo řetězec Penny market,“ doplňuje Miroslav Duchoň. Také kolem obchodu se totiž zdržovali bezdomovci a dokonce se tam i organizovali do větších skupinek. V obchodě nakupovali alkohol a pili ho buď přímo u supermarketu, nebo kolem plotu u nedalekých zahrádek. „Udělali si tam pelech. Kolem plotu si postavili křesla, matrace, nějaký přístřešek a pořádali dýchánky,“ popisuje situaci místostarostka města Dana Jurštaková.

Alkoholem se ve vyhlášce rozumí veškeré nápoje s více než půl procentem ethanolu, spadají do ní proto i takzvané radlery a další ovocná piva.

Vyhláška se netýká zahrádek a předzahrádek restaurací a zákaz neplatí ani v době konání kulturních akcí.

Dosavadní dvouproudá silnice mezi Postoloprty a Bitozevsí. Na jaře 2018 tam řidiči pojedou po nové dálnici.
Dálnice do Chomutova a Karlových Varů se možná dostaví ze soukromých peněz