Výsluní, Strupčice, Měděnec, Chbany a Droužkovice. Právě tato pětka se v letošním roce utká s dalšími dvě stě šedesáti osmi obcemi o právo honosit se titulem „Vesnice roku 2013".

Většina z přihlášených již má se soutěží své zkušenosti. Naprostým nováčkem jsou pouze Měděnečtí. „ Myslím, že jsme u nás za poslední roky udělali ve všech směrech velký kus práce a rádi bychom ji prezentovali i v širším měřítku," vysvětluje první účast starostka Valerie Marková a dodává, „chceme dokázat, že ačkoliv jsme malá horská vesnička, tak v rozvoji nezaostáváme."

Šance vidí zeleně

Své poznatky z loňské účasti se pokusí zúročit ve Výsluní. „I když už máme jeden ročník za sebou, v podstatě jsme stále nováčkové," přemítá starostka Sabina Čadková. „Vloni jsme si odnesli ocenění za příkladnou péči o historickou zástavbu, letos už bychom chtěli bojovat o nějakou stuhu. Nejvýše vidím naše šance v zelené kategorii."

Hned dvě ceny si ze svého prvního ročníku odnesly v minulém roce Chbany. První za záchranu genofondu hrušní, druhou za stavbu vesnického charakteru v Ústeckém kraji. „Na to, že jsme se účastnili poprvé, to byl docela úspěch. Zopakovat ho by nebylo špatné," usmívá se starosta Jiří Hoření.

Zkrátka nezůstali napoprvé ani ve Strupčicích. I tady byla doceněna píle a práce, a to za dynamický rozvoj obce. „Za poslední rok u nás došlo opět k určitým změnám, tak jsme si řekli, že to zkusíme znovu," říká strupčická hlava obce Luděk Pěnkava. „Na hodnotící komisi už jsme připraveni. Tentokrát jim mimo jiné ukážeme pohled na vesničku pěkně z výšky, z naší nové rozhledny."

Posledními z letošní pětice jsou Droužkovice. I pro ně je to druhá účast a ani tady neodešli při své premiéře s prázdnou. „Byli jsme oceněni za farmářské trhy. Letos bychom se chtěli pokusit o minimálně stejný úspěch, ale případnému vítězství se rozhodně bránit nebudeme," plánuje s úsměvem šéf Droužkovic Milan Živný.

Zlato zatím pětkrát

Prestižní soutěže „Vesnice roku" se každoročně účastní několik stovek obcí z celé České republiky. Získat zlatou stuhu, tedy hlavní cenu v krajském kole, se za posledních deset let podařilo pěti našim vískám. V roce 2003 Radonicím, 2004 Veliké Vsi, 2005 Vilémovu, 2009 Hrušovanům a 2010 Březnu. Bohužel, v národním kole již neuspěla ani jedna z nich.

Je to právě Březno, které je doposud „z našich" nejúspěšnější. Krom zmíněného zlata bralo ještě o rok dříve bílou stuhu za práci s mládeží. Přesto se letos do soutěže nepřihlásilo. „Pravidla bohužel vítězné obci neumožňují další dva následující roky vyhrát. To ale nevadí. Vím, že v našem regionu je spousta dalších, kteří se mají čím pochlubit a mají co ukázat," věří ostatním březenský starosta Zdeněk Valenta.

„Vesnice roku"Hlavní ocenění v rámci kraje
Zlatá stuha – vítěz krajského kola
Modrá stuha – za společenský život
Bílá stuha – za činnost mládeže
Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí
Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu

Vítězná obec postupuje automaticky do národního kola, kde se utká s dalšími dvanácti nejlepšími z ostatních krajských kol.
Vítěz z kraje navíc obdrží příslib dotací na místní rozvoj, vítěz národní dostává o další půl milion více.