Travnatá plocha nad krytem na sídlišti Kamenná se ještě letos promění v multifunkční hřiště. A to přesto, že řada místních ho tam nechce. Sepsali kvůli tomu dokonce petici. Nakonec s městem dojednali alespoň změny v projektu.

„Tráva je lepší než beton!"

Zatímco město má za to, že dětské hřiště život na sídlišti zlepší, místní si myslí opak. „Proč město nezajímá názor místních, jestli tam to hřiště chtějí? To zelené prostranství, kde si již řadu let děti hrají, je určitě lepší, než betonová oplocená plocha!" píší v petici.

Podepsalo ji celkem pětatřicet lidí. Mezi nimi i Jiří Choutka, předseda SVJ Kamenná 5118 5119 a člen petičního výboru. „Známí z jiných lokalit nám líčí, jaké mají zkušenosti s podobnými hřišti, a nejsou to moc hezké zprávy," vysvětluje.

Lidé z Kamenné se nejvíc bojí, že se na novém hřišti bude sházet problémová mládež, budou tam popíjet, hulákat na celé sídliště a ničit vybavení. Pravda je, že zrovna spodní část Kamenné není ani dnes vnímaná zrovna jako klidná lokalita. Také se jim nelíbilo, že zmizí zeleň.

Hřiště bude, ale se změnami

Město si nakonec pozvalo petičníky k jednání. „Sešli jsme se, abychom si nad plány ujasnili problematická místa a možnosti jejich úprav," upřesnila projektová manažerka Hana Nováková. A k úpravám opravdu dojde.

Hřiště bude zčásti asfaltové, ale herní prvky pro menší děti budou v zeleni. A náhradní výsadba přibude také v okolí. Kolem hřiště budou speciální zábrany, aby míč nelétal na blízké parkoviště, a město přislíbilo také větší dohled strážníků. „V příštím roce plánujeme rozšíření kamerového systému ve městě a prostor hřiště bychom chtěli monitorovat stacionární kamerou. Navíc se na tuto lokalitu zaměří strážníci," uvedl primátor Jan Mareš.

Místní to uklidnilo jen zčásti, ale stavbě hřiště už bránit nebudou. „Museli jsme se s tím smířit. Prý už je to v takové fázi, že se to zastavit nedá," krčí rameny Choutka. „Tak jsme alespoň dojednali nějaké změny a na hřiště kývli. I když část lidí bude stále nespokojená."

Bude toho víc

Kamennou letos čekají i další investice. Kromě tohoto hřiště zde město postaví další dvě, parkoviště a sociální centrum Kamínek.