V následujících několika dnech nás čekají noci plné „padajících hvězd“. Ty údajně umí plnit tajná přání. „Za pozorováním Perseid je potřeba vycestovat daleko od měst,“ doporučuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

K pozorování není nic potřeba, žádné dalekohledy nebo technika. Není totiž vhodné se soustředit na jedno konkrétní místo na obloze, stačí pouhé oko, Perseidy vylétají na různých místech. Není na škodu se ale vybavit dekou nebo spacákem, případně křesílkem. Nejlépe se ale „padající“ meteorické roje sledují vleže.

Co ale naopak je nutné, je tma. Světelné znečištění je totiž problém. Nejlépe je vyrazit do opuštěnějších oblastí, kde je opravdu tma. Na místa, kde neruší světla civilizace. Potíže může způsobit také oblačnost, víkendová předpověď je ale optimistická.

Ilustrační foto.
Chystáte se na houby? Mapa od odborníků napoví, kde na Lounsku a Žatecku rostou

Perseidy můžete sledovat na takových „tmavých” místech v regionu sami, nebo s odborníky. Sledování slz svatého Vavřince s komentářem nabízí například Astronomická společnost Chomutov.

„V případě vhodného počasí zveme všechny příznivce astronomie na společné pozorování nejznámějšího meteorického roje – Perseidy. Od pondělí 7. srpna do pondělí 14. srpna vždy od 21 hodin na hvězdárně F. J. Gerstnera v Chomutově, na louce vedle parkoviště, které je před kinem Oko,” láká Jaroslav Landa z Astronomické společnosti Chomutov.

Perseidy tam zájemci viděli už v minulých dnech, i při ne úplně ideálním počasí. V pondělí 7. srpna 7 meteoritů, v úterý, když bylo skoro zataženo, jen 2, ve středu pak 5. V následujících dnech, hlavně o víkendu, má být ale mnohem lepší počasí.

Bílý srnec u Nechranické přehrady.
VIDEO, FOTO: Rarita u Nechranic. Vedle přehrady se pase vzácný bílý srnec

Sledování plánují také ve vinicích ve Stranné u Nechranické přehrady. Program tam v sobotu 12. srpna bude už od odpoledne. „Všechny milovníky vína zvou vinaři ze Stranné ke sledování padání hvězd přímo do viniční tratě na její nejvyšší bod. Vinaři budou připraveni na vršku od 16 hodin. Od 18 hodin bude v kostelíku ve Stranné mít vystoupení Ondřej Smeykal na didgeridoo. Posezení a wc zajištěno, malé občerstvení bude, deku s sebou, dobrou náladu a klidně vlastní oblíbenou skleničku s sebou. Událost ve vinici se bude konat pouze při příznivém počasí,“ zvou vinaři.

Perseidy lze každoročně sledovat od 17. července do 24. srpna. Nejideálnější noc s maximálním počtem „padajících hvězd“ má být právě v noci v sobotu 12. srpna. Mezi půlnocí a nedělní čtvrtou ranní astronomové ohlašují vysokou frekvenci meteorů, až 80 za hodinu.

Perseidy jsou kometární meteorický roj, který vznikl z komety 109P/Swift-Tuttle. Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje přichází mezi 11. a 13. srpnem. V letech 1991–1993 bylo při posledním průchodu komety periheliem (doba oběhu je přes 133 let) možno pozorovat přes 300 meteorů za hodinu. Lidově jsou nazývány „slzy svatého Vavřince“ podle světce, který má svátek 10. srpna.      Zdroj wikipedia.cz