Spíš než radost je to starost. Na tom panuje shoda mezi řediteli škol, když komentují rozdané stamiliony na notebooky a další techniku k on-line výuce. Přestože vláda kývla na dotaci už o prázdninách, peníze některé školy na kontě nemají doteď. Ty v lepší finanční kondici nakoupily s předstihem z vlastních zdrojů. Kde se tak nezařídili, tam mají obavy, jestli peníze proúčtují do konce roku. Zájem o notebooky je totiž obrovský a sklady se prázdní.

O sumě kolem 1,3 miliardy rozhodla vláda v srpnu, dalších 40 milionů přikleplo ministerstvo školství víceletým gymnáziím koncem září. „Tyto peníze jsou určeny na to, aby školy při karanténních opatřeních mohly pokračovat ve výuce,“ řekl k injekci ministr školství Robert Plaga.

Jak připomněl místopředseda asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt, gymnázia o příspěvek na svoje dítka školou povinná musela rezort speciálně žádat, nejdřív na ně zapomněl. Dytrt vede jedno ze dvou gymnázií v Ústí nad Labem. „Teď nám to přišlo,“ byl v úterý ředitel spokojený nad výpisem z účtu školy. Za zhruba 140 tisíc koupí šest notebooků, zbytek proúčtují za vylepšení počítačů, které už ve škole měli. Peníze jde totiž použít i zpětně na nákupy techniky od 1. ledna tohoto roku.

Ilustrační foto.
Městská firma v Ústí koupila 120 počítačů na výuku, školy je ale nechtějí

Peníze chodí na účty škol s citelným zpožděním i proto, že musí přetéct přes krajské úřady. 105 milionů pro 256 základních škol, které dorazily na účet ústeckého krajského úřadu 6. října, organizacím odešlo až koncem měsíce. Víc než 2,5milionová injekce 18 gymnáziím přišla kraji 29. října. Peníze teď úřad zařízením posílá, slibuje splnit termín daný od ministerstva, což je 23. listopadu.

Konto bohatší o očekávaných 140 tisíc zatím nemají na gymnáziu v Roudnici nad Labem. Že jsou na cestě, ředitele Petra Dobeše příliš neuklidňuje. „Já pak ty peníze musím utratit do konce roku. A to nebude tak jednoduché,“ říká. V Roudnici ale s pozdním termínem počítali a už rozsoutěžili nákup grafických tabletů.

Zájem o notebooky vzrostl

O ty naštěstí není žádná rvačka. S notebooky to ale bude horší. Jenom v obchodu Datart o ně evidují o 500 procent větší zájem oproti loňsku. „Zvýšená poptávka se projevila už na jaře a zesílila koncem léta,“ říká mluvčí řetězce se spotřební elektronikou Eva Kočicová. Lidé skupují i další techniku, hlavně webkamery. „V současné době dokážeme pokrýt poptávku. Nicméně se dá očekávat, že se nedostatek produktů na straně výrobců na český trh brzy promítne,“ vzkazuje Kočicová.

Na svízelnou situaci s dostupností notebooků na trhu upozorňují i v Alze. Zájem českých škol ve srovnání s loňským rokem vzrostl u obřího internetového obchodu o stovky procent. „Notebooky jsme již napřímo nebo ve spolupráci s partnery dodali do několika set škol,“ vypočítává Jaromír Řánek z Alzy.

Vánoční stromky. Ilustrační foto.
Vánočním stromkům nahrálo počasí, prodej ale mohou zkomplikovat omezení

Slíbených 520 tisíc od ministerstva mají v jirkovské základní škole. „Teď připravujeme výběrové řízení na notebooky a programové vybavení, které nám chybí,“ sděluje ředitel Petr Jiráček. Podle něj mělo ministerstvo peníze na vybavení moderní technikou napumpovat do škol dřív. „Je to pozdě,“ říká k injekci i Dytrt. Ještě přísnější je Dobeš. „Ministerstvo nebylo vůbec připraveno,“ míní šéf roudnického gymnázia.

Plagův resort už dříve na stesky ředitelů argumentoval tím, že vybavit školy mají především zřizovatelé. A že o penězích navíc zařízení věděla s předstihem, už od konce prázdnin. I Dytrt potvrdil, že ministerstvo dávalo školám signál, že můžou s penězi stoprocentně počítat a mohou kupovat z vlastních zdrojů.