Klášterecké zastupitelstvo schválilo na zasedání 12. prosince rozpočet na příští rok ve výši 176 milionů. Rozpočet má být vyrovnaný, finanční drama se letos nekoná.

Služby stojí nejvíc

Přestože služby představují jednu z největších položek ve výdajích města, tak radnice ani letos neplánuje výrazně omezit nebo zrušit některou z občanských služeb. Žádná z příspěvkových organizací nepocítí výrazný úbytek peněz. Výraznou položku představují například komunální odpady, které příští rok město vyjdou asi na 13 milionů korun, nezanedbatelných je ale i téměř 9 milionů určených pro městskou zeleň. „Také bude pokračovat regenerace Nového sídliště, a to již IV. etapou. Náklady se budou pohybovat kolem osmi milionů korun," uvedla vedoucí ekonomického odboru Veronika Dlouhá. Významnou položkou na rozpočtu je ale také skoro 7 milionů, které jsou vyhrazeny na údržbu komunikací.

Investice? Ožehavé téma

Právě s množstvím a rozdělením peněz na silnice a chodníky nesouhlasí část opozice. „Vedení vůbec nepočítá s penězi na nové silnice, třeba komunikace v ulici Sadová je v dezolátním stavu, tam se musí začít od znova, oprava zdaleka nestačí. Celkově peníze pro silnice sotva pokryjí opravy po zimě," nesouhlasí s financemi opoziční zastupitel Jan Houška. Podle starostky města Kateřiny Mazánkové ale není zbytí. „Letos jsme nestihli dodělat velkou zakázku týkající se zateplení škol a Městského ústavu sociálních služeb, protože v jedné ze škol se našel azbest. Na silnice také dojde, do budoucna bychom rádi k jejich opravě přistupovali systematicky. S ohledem na peníze ale jedno po druhém," vysvětluje starostka.

Radnice se v příštím roce chce věnovat majetku města a plánuje investovat do nemovitostí a pozemků, které městu patří. „Vypadá to, že budeme například upravovat nádvoří zámku, jinak ale musíme být v investicích opatrní, přeci jen letos byli vyšší a nechceme město nějakým nepříliš uváženým krokem zadlužit.

Vyplatí se Alšovka?

Sporný bod také představují peníze pro lyžařský areál na Alšovce. „Na příští rok počítáme s asi pěti a půl milióny korun pro skiareál na Alšovce," uvádí Dlouhá. Podle Houšky je ale zrovna tato investice zcela neopodstatněná. „Myslím, že to je obyčejné plýtvání peněz. Umělé zasněžování v takovém rozsahu stejně prodlouží sezónu, s ohledem na nadmořskou výšku svahu, jen velmi málo. Tohle se prostě nevyplatí." Podle starostky se však peníze vrátí. „Ne každý má na to jezdit lyžovat na Klínovec, navíc jsme se ptali ředitelů škol, pro které jsou lyžařské kurzy jinak drahé, a levnější variantu v podobě Alšovky uvítali. Už teď víme o některých školních lyžařských kurzech na tuhle sezónu," vysvětluje starostka. Ekonomická výhodnost se však odhalí až ve chvíli, kdy sleze poslední sníh.

Milionoví právníci

Shoda nepanuje ani ohledně navýšení plateb za právníky.

Na příští rok je pro ně připraven zhruba milión. „Nedalo se nic dělat. Jednak se mění zákon o veřejných zakázkách, takže od příštího roku je s nimi musíme konzultovat, navíc jsme převzali po bývalém vedení žaloby na konkrétní osoby na radnici, na Městskou energii a řadu dalších věcí," vysvětlila Kateřina Mazánková. Podle dalších členů opozice je ale navýšení peněz pro právníky přehnané. „Já chápu, že právníci jsou a budou i příští rok potřeba, ale dát za ně milión? To je přeci jen trochu příliš," říká zastupitel Stanislav Pechouš.

Sestavení bez problémů

Samotná tvorba rozpočtu se obešla bez zásadních problémů. „Rozpočet byl připravován a projednáván ve finančním výboru, kde mají zastoupení jak koalice, tak opozice. K žádným neshodám nedošlo," vysvětlila na závěr ekonomka Dlouhá.