Chomutov – Když hasiči dorazili do penzionu, plameny ještě nebylo vidět, jen hustý dým. Na základě získaných informací velitel zásahu rozhodl o prohlídce pokojů v půdní vestavbě. Prozkoumat, že tam nejsou lidé dostal za úkol zkušený chomutovský hasič Václav Lípa a mladý, teprve rok sloužící Petr Kadlec. „Postupovali jsme od jednoho pokoje ke druhému, u jednoho byly zamčené dveře, které jsme museli vykopnout. Vidět bylo sotva na deset centimetrů a teplota podle termokamery 400 stupňů. Šli jsme podél zdi a pak se to stalo. Oba dva jsme najednou propadli podlahou," popsal životu nebezpečné okamžiky Lípa. Naštěstí byl strop dutý a tak se oba hasiči propadli jen o půl metru. Propad ihned zaregistrovali jejich kolegové a oba dva během půl minuty z prohořelého prostoru vytáhli. Naštěstí se oběma hasičům nic nestalo.

LEKNUTÍ A POTÉ ŠOK


„Co se člověku v takovou chvíli honí hlavou? Člověk se nejdřív lekne, je to docela šok, ale my jsme se vzápětí zasekli o nosný trám, takže to nebylo tak zlé," řekl Lípa. Hasiči mají na sobě speciální výstroj, která krátkodobě snese vysokou teplotu. Obleky to vydrží tak tři až čtyři minuty. Vedle zásahových obleků používají hasiči také dýchací přístroje. „Když nás kolegové vytáhli, tak se začaly objevovat ohniska požáru na více místech a velitel nás odtamtud odvolal. Hašení pak probíhalo pouze z venku pomoci tří hasičských plošin," uvedl Lípa.
Najít ohnisko požáru bylo těžké. Šlo o skryté hoření v podlaze a oheň vyskakoval na řadě míst. „Tohle byl můj první větší zásah, sloužím teprve rok. Byl to pro nás oba stejně velký šok," přiznal se mladší z dvojice Kadlec. I po tomhle nepříjemném zážitku oba hasiči pokračovali ve své práci.

HLINÍK HOŘEL JAKO PAPÍR

Vysokým teplotám často neodolá ani hasičská technika. „Používáme hliníkové žebříky. Tohle je jeden z těch, co jsme v pátek měli s sebou. Uhořelo nám z něho z jedné strany téměř půl metru," ukazuje žebřík Kadlec. Stopy žáru nese také jeho přilba. Ztratila žárem hodně ze své jasně žluté barvy. „Když jde člověk do tak vysoké teploty, tak se mu pod oblekem vytvoří pára a v podstatě okamžitě mu je nesnesitelné vedro," vylíčil Kadlec.

REAKCE VEŘEJNOSTI

Tentokrát se propad obou hasičů obešel bez zranění. „Nebezpečí propadnutí bylo v tomhle případě veliké. To jsme ale zjistili až v průběhu zásahu. Oba dva hasiči to také nemuseli přežít," vyjádřil své obavy ředitel Hasičského záchranného sboru Chomutov Petr Klíma, kterému bylo hodně smutno z některých reakcí veřejnosti. „V průběhu hašení někdo opakovaně volal na stanici a tvrdil, že hasiči požár jen sledují a nic nedělají. Prý nechají vše shořet, posteskl si ředitel. Ne všichni přihlížející lidé měli takový dojem. 

Poděkování hasičům od Evy Beranové

Eva Beranová, která bydlí v domě vedle penzionu upekla hasičům za skvělou práci dort.Zdroj: Eva Beranová

„Hasičům patří velké poděkování, odvedli dobrou práci, celé jsem to sledovala. Měli plné ruce práce. Kaštan má plechovou střechu a ta držela ten obrovský žár a tlačila oheň do pater, než se jim podařilo střechu otevřít. Opravdu si zaslouží pochvalu, dělají nedoceněnou práci, pět hodin v žáru a dýmu na rozpálené střeše. Klobouk dolů," ocenila Eva Beranová, která má dům hned vedle Kaštanu. Jen díky profesionalitě hasičů nechytl plamenem i on. „Děkuji všem Andělům kteří měli dnes pohotovost," byla jim vděčná. Poté přemýšlela, jak hasičům poděkovat, a tak jim v Lagarto Café koupila speciální dort. Ti si tak mohli v pondělí pochutnat na dezertu. Foto: Eva Beranová