Budí hrůzu i zvědavost. V děsivých rohatých maskách a oblečení do kožichů jdou městem, švihají oháňkami a zvoní kravskými zvonci. Populární Krampus - čerti ze severu už prošli Kadaní, byli ve Vejprtech a teď se chystají do Chomutova, kde je čeká dvojitý program.

Patnáct čertů, doprovázených padlým andělem a vlkodlakem, do Chomutova dorazí v sobotu 10. prosince. Od 16 hodin budou v atriu chomutovské knihovny a po hodině vletí také na náměstí. „V atriu je připravený program pro rodiny s menšími dětmi, takže tam budeme umírnění. Rozparádíme se hlavně na náměstí, kde půjdeme do davu mezi dospěláky a omladinu," přiblížil mluvčí čertů Josef Steiner.

Návštěva „Krampusáků" je sice zanesená do předvánočního programu, městem se přesto šíří fáma, že se představení ruší. „Nevím, kdo to tvrdí, asi někdo, kdo nemá naše vystoupení rád. Od pátku mi volají lidé a chtějí vědět, jak to bude," potvrdil mluvčí čertů. „Takže to uvádím na pravou míru - nic se nezrušilo," ubezpečil všechny, kdo se na vystoupení těší.

Krampus jsou rohatí čerti, kteří vycházejí z rakouského folklóru. Čerti ze severu jsou vidět v regionu, ale i jinde v republice, posledních sedm let. Zatímco dříve je lidé obcházeli s respektem a v úctyhodné vzdálenosti, teď si na ně troufají zblízka. Vidět to bylo například minulou sobotu v Kadani, kde dav lidí čerty doslova pohltil.

„Něco takového jsem ještě neviděl. Najednou se zvedla hradba lidí, obstoupila je, všichni vytáhli mobily a začali fotit. Čerti neměli šanci, zůstali tam jako uvěznění," uvedl Radim Tuháček, který se byl na akci podívat.

„Krampusáci" si na změnu poměrů zvykají. „Ano lidé chodí poslední dobou dost natěsno, ale je to v pohodě," směje se Josef Steiner. „Horší je, když nás chytá omladina zezadu za rohy, takže může zničit drahou masku. Občas se také stane, že po nás někdo z nepřizpůsobivých hodí flašku. Samozřejmě zezadu," dodává.

Skupinu čertů tvoří parta kamarádů z Kadaně, Klášterce nad Ohří, Chomutova i Jirkova. Před osmi lety si koupil masku s kostýmem přímo u rakouských řezbářů první z nich. „Jsou to originální masky ze dřeva, většinou potažené kůží. Rohy i kožešiny jsou také pravé," přiblížil Josef Steiner. Rozšklebená maska ostatní nadchla, a tak si je postupně pořídili i oni.

Nejdříve chodili strašit děti, ale i dospělé do domácností svých známých, později je začala zvát i města. Letos mají kalendář plný akcí od půlky listopadu až do poloviny prosince. „Baví nás to, je to určitý adrenalin," prozradil mluvčí čertů. „Nejlepší ale je, když se někde objevíme neplánovaně a na lidech je vidět, že jsme je dostali," směje se. To se povedlo například loni při rozsvěcení vánočního stromu v Jirkově.