Před okolním světem a hlavně před epidemií se na měsíc uzavřel domov pro seniory v Kadani. Pečovatelé a další personál zůstanou v areálu příští dva týdny, aniž by se podívali domů, po nich štafetu převezme druhý tým. Domov takto reaguje na rozvolnění vládních opatření, kdy se počínaje pondělím otevřely některé provozovny a trhy.

„O preventivní karanténě jsme uvažovali poslední dva týdny, jen jsme nebyli dost materiálně vybavení, chyběly například matrace. Kdyby se ale čísla nakažených na Chomutovsku horšila a nakažení koronavirem přibývali, šli bychom do toho, i kdybychom měli spát na zemi na dekách,“ ujistila ředitelka Městské správy sociálních služeb Lenka Raadová.

Strážníci rozháněli partu mladých v jirkovském parku ve Smetanových sadech.
OBRAZEM: Strážníci v Jirkově rozháněli děti v parku

To se naštěstí nestalo, a tak se domov stačil dovybavit. Rozhodujícím momentem ale bylo uvolňování opatření, které má v příštích týdnech nabírat na síle. Postupně se začnou otevírat posilovny, restaurace, kadeřnictví a další. „Naši zaměstnanci přicházejí do kontaktu s rodinami a ty s dalšími lidmi, takže i když jsou čísla na Chomutovsku stále mírná, není vyloučeno, že bychom se mohli dočkat druhé vlny nákazy,“ vysvětlila ředitelka, proč domov naopak opatření zpřísnil.

Kadaňský domov pro seniory je v dobrovolné izolaci od soboty. Personál po službě nocuje kde se dá: v kancelářích, knihovně, retrokoutku a ve společenské místnosti. Další přespávají v karavanovém městečku na zahradě. Pět velkých obytných vozů, které byly pečlivě vydezinfikovány ozónem, tam dorazilo už minulý čtvrtek.

„Pohodlí máme všichni a nálada je zatím výborná na straně seniorů i personálu, i když je to náročná situace,“ hodnotí Raadová. Zaměstnanců je totiž jen omezený počet, aby bylo možné ho rozdělit je dvou týmů, které se nepotkají. Všichni jsou testovaní na Covid-19. Další personál bylo nutné zachovat i pro detašované pracoviště v nemocnici. „Výsledkem je, že pracujeme 12 i 14 hodin denně, abychom se v omezeném počtu dokázali intenzivně starat o klienty. Každý dělá všechno. Loupeme brambory, teď jdeme třeba dělat pomazánku. Kdo má ruce, ten s něčím pomáhá,“ doplnila ředitelka. Náladu všem zvedají například videopozdravy.

Ilustrační fotografie.
V Chomutově vznikl bezkontaktní „hypermarket“, stará se o jídlo domů

V Klášterci nad Ohří vstoupili do dobrovolné karantény už o velikonočním víkendu. „Obětavosti našeho personálu si velice ceníme, všechny dámy ukázaly v této nelehké situaci, že mají srdce na pravém místě a obětovaly svůj čas a pohodlí na úkor našich klientů,“ ocenila ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Miroslava Lizáková. „Abychom jim zajistili co největší pohodlí, bylo jim zřízeno dočasné ubytovaní v přilehlé mateřské škole v Dlouhé ulici a na doplnění tolik potřebné energie nakoupeno dostatečné množství pochutin. Nikdo z nás neví, jak dlouho dobrovolná karanténa bude trvat,“ dodala.

Aby rodiny věděly, že je o jejich prarodiče dobře postaráno, zveřejňuje domov fotky na facebookové stránce. Blízké to potěšilo a o snímky se hlásí i ostatní. „Až budete zase příště fotit, můžu poprosit i fotku mojí babičky, moc prosím?“ požádala například Michaela Černá. „Moc mi chybí.“

Preventivní karanténu nechystají v Chomutově ani v Jirkově. „Soustředíme se na prevenci a máme nastavená opatření tak, abychom snížili rizika,“ ujistila ředitelka Městského ústavu sociálních služeb v Jirkově Eva Šulcová.

Ve Strupčicích na Chomutovsku hrají tenis a golf.
OBRAZEM: Chomutovská sportoviště jsou otevřená, tak alou ven!