Začalo to doma „na koleni“ a pokračuje obdivuhodným tempem, které zahrnuje zájem a uznání na národním i světovém poli. Zhruba před třemi lety se Martina Štefanková z Klášterce nad Ohří pustila do vyvíjení zábalů Mamavis podle Vincenze Priessnitze. Se svým patentovaným výrobkem teď zvítězila v celorepublikové soutěži Nastartujte se, díky které získala 300 tisíc korun, a otevírá se jí tak možnost vstoupit i na zahraniční trh. „Stále oslavuji a jsem šťastná,“ netajila se podnikatelka. „Vítězství pro mě znamená, že jdu po správné cestě,“ věří.

Všechno to začalo zhruba před třemi lety, když její dcerka Natálka onemocněla. „Byl jí rok a půl. Měla zánět průdušek a lékařka doporučila, abych jí dělala hrudní zábal. Jenže ten jí neustále padal na bříško, Natálka brečela a já se divila, proč neexistuje ručník na suchý zip,“ popsala Štefanková. „Chtěla jsem být dobrou maminkou, a tak jsem navrhla a vytvarovala zábal tak, aby pasoval na hrudník a držel na ramínkách. Doktorka říkala, že je úžasné, že se mi podařilo sloučit tři vrstvy v jednu,“ dodala.

Od té doby zůstala ve spojení s lékaři a pustila se do vyvíjení dalších zábalových pásů, které mají praktické a víceúčelové provedení. Dají se využít také na krk, bedra, lokte či kolena. 

„Neobsahují igelit jako klasické zábaly, které si lidé dělají doma, protože jeho využití není dobré. Priessnitz postupoval tak, že voskoval látku, aby vznikla vrstva, která bude neprostupná vodě, ale prodyšná,“ vysvětlila Martina Štefanková. Střed jejích pásů tak tvoří speciální tepelné jádro. „Navíc jsou v pásech kapsičky, kam lze podle babských rad přidat cibuli, která pomáhá vytahovat rýmu, nebo bylinky či tvaroh. Ten pomáhá vytáhnout zánět,“ dodala živnostnice.

Vylepšený Priessnitzův zábal je možné využít při laryngitidě, angíně, horečce, při suchém dráždivém kašli, na klouby při revmatických obtížích, ale i při obyčejném nachlazení. „V takovém případě se dá nosit třeba místo šály, také je to dobrý termozábal na ledviny a při menstruačních bolestech,“ doporučila.

Zábalové pásy Mamavis si podnikatelka nechala patentovat a od loňského července oficiálně podniká. Loni také navázala spolupráci s Inovačním centrem Ústeckého kraje, kde se přihlásila do inkubačního programu StartUp Go. Ten ji posunul k profesionalitě tím, že ji umožnil rozšířit tým a získat první investice.

Peníze pomohou expandovat

Dále vyhrála v celorepublikové soutěži Komerční banky Nastartujte se, kde její produkt posuzovala mezi dalšími 44 přihlášenými odborná porota. Odměnou za vítězství bylo 300 tisíc korun. „Peníze bych ráda využila na překlady a také inovaci webových stránek a e-shopu. Chtěla bych totiž expandovat do Rakouska a Německa,“ prozradila záměr Klášterečanka.

Inovační centrum Ústeckého kraje jí pomohlo i k dalšímu úspěchu. Zábalové pásy Mamavis se dostaly mezi nejlepších osm biotech projektů celosvětové soutěže Startup World Cup. „Máme radost, když se projektům, které podporujeme a pomáháme jim růst, daří,“ uvedl ředitel centra Tomáš Siviček. „Mamavis je co do úspěšnosti výjimečným projektem, ale věřím, že podobných projektů náš inkubační program bude generovat čím dál více,“ zdůraznil.

Zábaly Mamavis lze získat díky e-shopu www.mamavis.cz, ale také i v některých lékárnách, například i v lékárně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze či při dětských odděleních ústecké a karlovarské nemocnice.