Hotel prodává jeho majitel, chomutovský podnikatel František Donát. „Máme úvěr, který za současného stavu není jednoduché zaplatit. A tak jsme se s bankou domluvili na prodeji formou dobrovolné dražby," uvedl.

Restauraci se prý daří perfektně, ale hotel ztratil klienty poté, co v Chomutově vyrostlo několik dalších. Často s pomocí evropských dotací. „Nevím proč jich je ve městě tolik, je to nesmysl. Každopádně klientela se rozmělnila a zisk z hotelu udělal velký skok dolů," dodává Donát (více v rozhovoru dole).

Hotel s dvacetimetrovou rozhlednou bude dražit společnost Naxos, největší dražebník v zemi. Licitovat se bude 5. června a vyvolávací cena je 21 900 000 korun. „Hotel je zajímavý především díky místu, na němž se nachází uprostřed lesů na vrchu Strážiště a přitom jen dva kilometry od Chomutova," říká manažer z Naxosu Martin Pilnáček, který má prodej na starosti. Podle jeho slov může být Partyzán zajímavý pro podnikatele v regionu či pro investory působící v hotelnictví. Budova by také mohla sloužit jako dům pro seniory či jako sídlo firmy.

Od dřevěné vyhlídky k hotelu

Když se řekne „Partyzán", málokterý Chomutovák nebude vědět, o čem je řeč. Hotel na vrchu Strážiště s charakteristickou kamennou věží zná snad každý.

Strážiště samotné bylo častým cílem výletníků už ve druhé polovině 19. století a v roce 1882 zde nechal chomutovský Okrašlovací spolek vybudovat dřevěnou vyhlídku zvanou Gloriet. Ten byl v přízemí obehnán přístřeškem s možností občerstvení. Turisté mohli vystoupat na osmibokou osm metrů vysokou rozhlednu. V roce 1924 ovšem gloriet vyhořel.

Od roku 1931 tu již stál hotel s mohutnou kamennou věží. Po druhé světové válce dostal jméno Partyzán a pro mnoho Chomutováků se stal legendou.

V roce 2001 ho koupila firma Františka Donáta, o tři roky později ale vyhořel. Podnikatel začal budovu včetně věže znovu rekonstruovat, trvalo to dlouhých šest let a stálo to desítky milionů. Znovu hotel i s restaurací otevřel v roce 2010 a dodnes je oblíbeným místem nejen pro výletníky, ale také třeba pro svatební obřady.

Narvali jsme sem všechno, co jsme měli

Investovali do něj s manželkou čtyřicet milionů, teď ho prodávají za polovic. „Ale prodáváme živý a fungující dům, žádnou vybydlenou ruinu," říká o hotelu Partyzán majitel František Donát v rozhovoru pro Chomutovský deník.

Jak je to s tou dražbou, musíte hotel prodat?
Nemusíme. Není to nucená dražba, ale dobrovolná. Vyhlásili jsme ji my, ne banka. Asi bychom díky restauraci chod hotelu udrželi, ale bylo by to náročné a na dlouho.

Několikrát jste zmiňoval, že je pro vás hotel srdeční záležitost. Jak se teď cítíte, když ho prodáváte?
Po požáru jsme ho stavěli šest let, nějaký vztah k němu určitě máme. Ale nemůžeme se vznášet v oblacích, musíme chodit po pevné zemi. Celé nás to stálo čtyřicet milionů. Prodali jsme všechno, co jsme měli, a narvali to sem. Každopádně prodáváme funkční dům, nový majitel v podstatě přijde k hotovému.

Co vlastně bude s hotelem po dražbě?
Rozhodně nezavíráme. Až do poloviny září máme objednané termíny na svatby a akce. I v dražební vyhlášce máme, že i když to v dražbě někdo koupí, do konce září nás tu musí nechat v nájmu. Pokud to tedy nebude chtít převzít i s těmi akcemi.

Dražební společnost se zmiňuje o tom, že by tu mohlo být bydlení pro seniory. Myslíte si to také?
Ano, dokonce jsme o tom sami uvažovali a hledali partnera investora. Máme tu ještě osm set metrů čtverečních volné plochy ve vrchních patrech, ze kterých jsme chtěli udělat ´senior house´. V současné době to má možná větší smysl než hotel.