Servis na parkovištích sice neodpovídá placené službě, přesto řidiči musí dál otevírat peněženky. S podivnou logikou se jen neradi smiřují. Ovšem podle vyjádření města to ani jiné nebude (více v minirozhovoru dole).

“Ať to za něco stojí“


„Když to tu nemají uklizené, ať nevybírají peníze. Jestli si tu službu platím, ať to za něco stojí!“ je přesvědčený Milan Boháček, který včera nechal své auto na odstaveném parkovišti za sportovní halou. „Jinde ve městě to není o moc lepší. Minule jsem potřeboval zajít do Komerční banky, ale na parkovišti, které je naproti, jsem nemohl ani najet. Nechal jsem auto až u Delvity.“

Za sportovní halou pravidelně parkuje také Jan Sattler, a to ačkoli vlastní žlutou kartu, která ho opravňuje stát v ulici K. Burina, kde bydlí.
„Jenže tam to není už vůbec udržované,“ mávl rukou. „Dnes ráno jsem chtěl vyjet tady z odstavného a zůstal tu viset půl hodiny. Musel jsem se vrátit pro lopatu a nakonec mě ještě pomáhali roztlačit,“ rozmrzele popisuje anabázi.


Přednost mají sídliště


Přestože Technické služby o problému na parkovištích vědí, zasáhnout nemohou. Nestíhají. Jejich prioritou je dát do pořádku silnice první a druhé třídy, chodníky ve frekventovaných oblastech a pak by měla dojít řada i na parkoviště. Jenže jen teoreticky.

„Padá tolik sněhu, že jakmile skončíme s úklidem chodníků, jdeme znovu na silnice,“ vysvětlil provozně technický náměstek Miroslav Šulta. „Vracíme se tam a silnice i chodníky vypadají, jako bychom tam vůbec nebyli,“ dodává. I přesto v uplynulých dnech technické služby vyrazili s technikou alespoň na sídlištní parkoviště, aby měli lidé kam postavit auto, až se vrátí z práce domů. Uklidili na Březenecké a Kamenné.

Minirozhovor s náměstkem primátora J. Řehákem: „Platit se bude dál“

Uvažujete, že se dočasně přestanou vybírat peníze za parkování, když servis neodpovídá službě?
Parkování se bude platit i nadále. Zpoplatnění mělo za prvé regulační funkci, aby lidé nenechávali stát auta celé dny na parkovištích v centru a ta nepřekážela ostatním. Za druhé peníze za parkování končí ve fondu dopravní infrastruktury, z něhož se pak platí výstavba dalších parkovacích míst. Kvůli tomu se ten mechanismus zavedl.

Jak tedy chcete situaci řešit? Platit se bude nadále, přitom uklizeno nebude, protože je čištění parkovišť až na posledním místě…
Připouštím, že nebývá jednoduché vyjet a přitom nezapadnout. Město ale musí uklízet skoro všechno ve městě. Od silnic (kromě těch, které patří kraji) po chodníky. Spolu s chodníkovou novelou nám rapidně narostl závazek o mnoho desítek kilometrů. Bývá o to větší, když za noc napadne třicet centimetrů sněhu. Je jasné, že ne každý požadavek může mít prioritu a parkoviště k nim patří. Přesto chceme s technickými službami hledat cestu, jak to zvládnout.