Stovky Chomutováků byly v posledních dnech bez televize a internetu. Na sídlištích totiž kdosi ve velkém přeřezává televizní a internetové rozvody. Klienti kabelovky a providerů se museli bez zábavy u obrazovky nebo počítače obejít několik hodin a někde i celý den.

Například v Dřínovské ulici si někdo dal tu práci, že vyštípal kabely v každém patře dvanáctipatrového paneláku. Technikům společnosti pak trvalo celý den, než napojili nové.

„Někteří nájemníci si stěžovali. Já sám se to dozvěděl, až když to přišli opravit,“ uvedl Ladislav Kvíz, místopředseda SVJ v jednom ze vchodů v Dřínovské ulici. „Nemohla jsem na fejsko a seznam. Telka taky nešla,“ postěžovala si dodatečně Nikola D. „Rodiče si mysleli, že jsem s tím něco udělala, tak nadávali. Ale ráno to zase šlo,“ pokrčila rameny.

Kabelová neděle


Jen za uplynulý víkend byli bez televize a internetu obyvatelé šesti paneláků od Březenecké po Písečnou. Technici jezdili dům od domu a z recese tuto neděli přejmenovali na kabelovou. Do smíchu jim ale ve skutečnosti příliš nebylo.

„Snažíme se, lítáme, jenže když se máme starat o opravy starých rozvodů, nemůžeme dělat jiné potřebné věci,“ podotkl technický pracovník Grape SC Petr Dressler.

Řádění pokračovalo i další dny poté. V úterý před čtvrtou například technici téže společnosti vyjížděli napravit škody do paneláku v Borové ulici.


Co z toho kdo má?


„Chybí tak padesát metrů optického kabelu,“ zkonstatoval Jaroslav Chylík. „Nevím, co z toho kdo má. Když kabely oholí, zjistí, že je tam jen minimum mědi,“ podivoval se technik.

Napojení nových optických kabelů trvalo dvě hodiny.

V některých domech chybí metry kabelů, jinde jsou jen přeřezané. Proto byly společnosti nejdřív na rozpacích, zda škodu páchají skutečně šroťáci, anebo vandal, který vysloveně škodí a baví se tím.

Řádění nahlásily na policii. Té se za poslední měsíc nashromáždily desítky podobných oznámení. Podezřelého nebo podezřelé zatím stále nemá, nicméně se přiklání k verzi, že by se mohlo jednat spíše o šroťáky.

„Ve většině případů nějaké ty metry kabelů chybí, takže to vypadá, že je někdo krade kvůli kovu,“ uvedla policejní mluvčí Helena Mildorfová. „Tam, kde jsou jen přeřezané, se mohlo stát, že pachatele nakonec někdo vyrušil,“ míní.

Každopádně jak kabelovkam tak provideři sčítají značné škody. „Jen za posledních čtrnáct dnů je škoda na optice sto tisíc korun,“ informoval ředitel Grape SC Štěpán Beneš. „Kabel je drahý sám o sobě. I když je pouze přeřezaný, už je znehodnocený. Musí se řešit jeho napojení, což stojí další peníze,“ nastínil.

UPC teprve vyčíslení škod pro policii připravuje. „Zatím jsme nahlásili poškození telekomunikační sítě,“ uvedla administrátorka techniky Irena Krutzská.

Nejmenší škody zřejmě zaznamenala společnost Losan. „Jen v jednom případě se nám na nepřetržitém pracovišti rozsvítil helpdesk, který zaznamenává přenosy v síti,“ uvedl jednatel Vilém Hlaváček. Obyvatelé domu prý ale nepostřehli žádný výpadek, protože má společnost rozvody zokruhované.


Za hlavu 30 tisíc


Potíže s řezáním kabelů nejsou žádnou novinkou. Je to letitý problém. Podle Ireny Krutzské z UPC se to ale prvně odehrává v tak velkém měřítku.

Oproti tomu Grape SC se už před lety potýkala s takovými potížemi, že vypsala na hlavu každého takového vandala třicetitisícovou odměnu. Dostat ji má ten, kdo by poskytl informace, které povedou k dopadení pachatele. Vyplatila ji jen jednou v roce 2008.

Ničení samozřejmě ani poté neustalo. Jen za uplynulý rok společnost napočítala škody ve výši milión korun. Místo aby je mohla investovat do rozvoje sítě, sypala je do oprav.

„Teď v zimě byl klid, jako nikdy před tím. Ale poslední dva týdny naopak ničení dosáhlo intenzity, jakou nepamatujeme,“ zkonstatoval Štěpán Beneš.

Podle zkušenosti techniků k vandalismu nedochází v dobře zabezpečených vchodech a tam, kde investovali do kamerového systému.