Zaměstnanci japonské společnosti Panasonic budou odcházet postupně. Firma ve středu 31. října oznámila, že uzavře svůj závod na výrobu LCD panelů v průmyslové zóně Triangle u Žatce a propustí všechny zaměstnance. Výroba skončí v prosinci.

„Po skončení výroby započne likvidace společnosti. Část zařízení a vybavení si převezme mateřská společnost, zbytek, včetně budovy, bude odprodán," sdělila Helena Suková, mluvčí žateckého závodu Panasonic.

Propouštění bude mít několik vln. Většina z téměř šesti set zaměstnanců odejde z firmy do konce roku. Prvních osm lidí končí už tento týden. Ke konci listopadu odejde 131 lidí, z toho 108 nejméně specializovaných operátorů výroby. Při ukončení výroby na konci prosince potom odejde 399 lidí. Zbylých 42 lidí, vesměs specialistů a administrativních pracovníků, odejde až příští rok. Nejvíc, 26, jich odejde v březnu a úplně poslední lidé odejdou z firmy na konci září 2013.

Úředníci přijdou přímo do továrny

Propuštěným lidem budou přímo v továrně radit úředníci z pracovišť úřadu práce. „S Panasonikem se domlouváme, že bychom přímo v jejich továrně zorganizovali několik schůzek mezi propuštěnými a našimi úředníky z kontaktních pracovišť ze Žatce, Loun, Mostu a Chomutova. Pomáhali bychom jim třeba s vyplňováním žádostí o zařazení do evidence úřadu práce," řekl Vratislav Pražák, ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce v Lounech.

V Panasoniku v zóně Triangle u Žatce pracují lidé ze tří okresů - o něco víc než třetina jich je z Mostecka, podobný podíl má Chomutovsko. Zbytek pak připadá na Žatecko a Lounsko.

Propuštění budou nyní hledat práci těžko. Určitou naději jim dává to, že v zóně Triangle mají vyrůst nové továrny a vznikat nová pracovní místa. „Ústecký kraj věří, že úbytek pracovních míst po odchodu firmy Panasonic v zóně Triangle vynahradí nové investiční záměry," uvedl vlastník zóny, Ústecký kraj, v tiskové zprávě.

Situaci mají zachránit noví investoři

Jedním z nich je rozšíření závodu společnost JC Interiors, která v zóně Triangle zahájila výrobu plastových dílů pro auta. Firma chce stavět nové haly, rozšiřovat výrobu a v Triangle zaměstnat výhledově až 650 zaměstnanců. „Podle našich informací by tato společnost měla v příštím roce nabrat sto operátorů do výroby," sdělil V. Pražák.

Druhým zmíněným investičním záměrem je dosud nezveřejněná japonská společnost. Ta má zájem o pronájem pětihektarového pozemku v jižní části zóny Triangle. „Jejím záměrem je výstavba moderního závodu s vysoce automatizovaným provozem využívající nejmodernější technologie s produkcí výrobků určených pro automobilový průmysl, například pro pružiny tlumičů," sdělila Magdalena Hanáčková, mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje. Výstavbu nového závodu se podle ní plánuje na léto příštího roku.

Další továrny chce postavit, a tím vytvořit nová pracovní pracovní místa, developerská společnost Panattoni. Ta si pronajala šestnáctihektarový pozemek v sousedství hal Panasonic a Hitachi. „U společnosti Panattoni stále platí předpoklad, že v příštím roce zahájí výstavbu a na přelomu let 2013 a 1014 spustí provoz minimálně první části závodu," sdělila M. Hanáčková.

V halách by se měly vyrábět díly pro automobilový průmysl, pro kterou konkrétní společnost Panattoni u Žatce haly postaví, zatím nezveřejnila. „Panattoni Europe oznamuje v zóně Triangle zahájení výstavby na míru pro mezinárodní společnosti z oblasti automobilové výroby. Nový Panattoni Park Žatec bude budován v etapách a v konečné fázi nabídne tři haly," uvádí se na internetových stránkách společnosti. „Celkový počet zaměstnanců se očekává až 450," sdělil před časem Pavel Sovička ze společnosti Panattoni.

Další výrobci

Na jižním okraji zóny nyní staví firma Hargo, její továrna na výrobu granulátu z pryže by měla zaměstnat až 120 lidí. V zóně od letošního roku vyrábí autodíly také společnost Gestamp a opravu plynové turbíny rozjíždí Solar Turbines. Tato dceřiná firma amerického Caterpillaru plánuje do roku 2020 zaměstnat až 450 lidí. Do Triangle se opět vrátila společnost Hitachi, která tam v roce 2009 ukončila výrobu televizorů. Ve své hale u Žatce rozjíždí výrobu autodílů, zaměstnat má přes sto lidí.