Šestimetrový obelisk na hlavním chomutovském náměstí s bronzovým odlitkem ruky Václava Havla. Tak měl podle kláštereckého sochaře Karla Melouna vypadat památník k poctě prvního polistopadového prezidenta. Rok od Havlovy smrti zůstává jen u myšlenky, umělec se totiž neshodne s městem na umístění.

Město: Atrium je nejvhodnější

Chomutovští radní už o Melounově „Obelisku Pravdy a lásky", jak ho umělec pojmenoval, jednali. A památník se jim líbil. Jenže nezdálo se jim, že by měl stát na náměstí. „Rádi bychom památník instalovali trochu jinde, v atriu knihovny," vysvětluje mluvčí města Šárka Schönová. Jejich výběr má logické opodstatnění kašna, lavičky pro korzující, parkovací místa a stávající sošný sloup nenabízí pro obrovský obelisk dostatek vhodného volného místa.

Umělec: Havel? Jedině na náměstí

Jenže na tenhle návrh už prý umělecký kovář nereagoval. A Chomutovskému deníku včera řekl, že u knihovny památník nechce. „Nelíbí se mi, jak rozhodli. Pomník pro Havla by měl stát na náměstí a ne v nějaké knihovně," rozhorlil se. I on má svůj argument právě na náměstí totiž získal otisk Havlovy ruky při jeho první a jediné návštěvě Chomutova.

Protest dílo

Prezidentova dlaň otisknutá v hlíně mu dodnes připomíná velikost muže, jehož si pro jeho povahu, názory, statečnost a moudrost vážil doslova celý svět. Otisk ruky získal Meloun pouhý měsíc a půl poté, kdy byl Václav Havel zvolen prvním prezidentem naší svobodné země. Vzhledem k neshodám s městem zatím zůstává v jeho dílně.

Zajímavost na závěr: Melouna asi rozhodnutí města namíchlo opravdu hodně, na Mezinárodním sochařském sympoziu ve Vejprtech vytvořil dokonce své „protest dílo" (jak to sám nazval): Obelisk Pravdy a lásky II.

Autor: Zdeněk Moravec