Dvanáct let platí pro občanské demokraty usnesení kongresu, které zapovídá spolupráci s komunisty, a to na jakékoli úrovni. Aktuálně to připomněl šéf ODS Petr Fiala. Současně také pohrozil, že pokud někteří kolegové na radnicích vstoupili do koalice s KSČM a neopustí ji, dojde ke zrušení neposlušných místních sdružení. Na Chomutovsku zatím vládne jediná taková koalice v Jirkově.

Tamní ODS teď stojí před dilematem a čeká ji nelehký úkol. „Vynasnažíme se, abychom se před naším vedením obhájili. Sestavit koalici v Jirkově bylo problematické a rádi bychom vysvětlili, že je důležité, abychom se na vedení města podíleli,“ doufá ve výjimku místostarostka za ODS Dana Jurštaková. „Jsme překvapení, že to před čtyřmi lety nevadilo,“ připomněla, že stav po nedávných volbách je jen volným pokračováním toho, co tu bylo nastoleno v předchozích letech.

Starostka Jirkova Darina Kováčová
FOTO: Jirkov povede historicky poprvé starostka – Darina Kováčová z ANO

Předseda oblastního sdružení ODS Miroslav Ouzký si v hodnocení situace zachovává odstup. „Jirkovu to nezávidím, do této situace bych se nechtěl dostat. Budou se s tím muset poprat. Nebudu to ale řešit a říkat, co by měli nebo neměli dělat. Také na ně za jejich rozhodnutí nebudu plivat,“ podělil se o své stanovisko.

„Možná mohli bouchnout do stolu a říct, že budou čistou a jasnou opozicí, jenže také vím, že voliči nemají rádi, když se politici, které zvolili, nesnaží zhodnotit potenciál a spokojí se s místem v opozici, která kontroluje hospodaření,“ domnívá se.

Usnesení respektovat nebo zrušit

Současně připomněl, že ke stavu, kdy se v koalici ocitli komunisté i občanští demokraté, docházelo v nedávné historii i v jiných městech a obcích v Česku. „Můj osobní názor je, že se s komunisty nespolupracuje a neměli bychom to dělat,“ řekl. „Komunisté na sobě mají historicky balvan totality, který se ani nepokusili odvalit. Ale pokud jde o usnesení, měli bychom ho buď bezvýhradně respektovat, anebo ho zrušit,“ poznamenal Miroslav Ouzký.

Téma se stalo aktuálním především díky nedělnímu pořadu Otázky Václava Moravce. Šéf ODS Petr Fiala se v něm vyjádřil jednoznačně. Kdo ze straníků se nebude řídit usnesením, pocítí následky. „Zastoupeni jsme asi v osmi stech obcích, kde se podílíme na vytváření nové povolební situace. Někde se může stát, že kolegové nedocení politický význam zákazu, že nebudeme spolupracovat s komunisty, který je jasný a platí,“ upozornil Fiala v pořadu. „Kolegové mají možnost buď z té koalice odejít, anebo budeme postupovat v souladu se stanovami. To znamená, že dojde ke zrušení těch místních sdružení,“ upřesnil. Podle jeho odhadu se může v rámci republiky jednat o dva až tři případy.

Radnice v Jirkově
V Jirkově domluvili čtyřčlennou koalici. Starostenství má připadnout ANO

Hnutí ANO, které je v Jirkově volebním vítězem a řídilo povolební vyjednávání, oznámilo koalici v rámci ODS, Nového severu a KSČM před více než týdnem. Společně mají převahu 14 mandátů z celkových 25 v zastupitelstvu.

Nové vedení města bylo zvoleno na ustavujícím zasedání zastupitelstva v Jirkovském divadle na konci října.