Do potíží se dostali odběratelé, kteří si jako dodavatele energií zvolili firmu Microenergy. Ta nezvládla růst cen energií a v polovině prosince ukončila činnost. Smlouvu na dodávku elektřiny měla i s městem Kadaň, které teď narychlo hledá nového dodavatele.

„Se společností jsme měli rámcovou smlouvu o nákupu elektřiny ze sítí nízkého napětí, elektřinu ze sítí vysokého napětí máme nakoupenou přes společnost Pražská plynárenská,“ přiblížil starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Zakázku na nákup jsme vysoutěžili v dubnu. Když jsme pak vyzvali dodavatele, aby splnili povinnost vyplývající ze smlouvy, Pražská plynárenská tak učinila, Microenergy se k tomu ale neměla. Jednali jsme s ní skrze právníky a dohodli se na o něco vyšší ceně za elektřinu, přesto ji firma nenakoupila a nakonec k nám přišla informace, že přišla o licenci,“ shrnul vývoj.

Město tak musí rychle jednat, aby mělo v příštím roce dodávky pro úřad a veškeré městské společnosti a příspěvkové organizace. „Poslali jsme firmě informaci, že smlouvu ukončujeme, do konce roku má čas, aby se takzvaně vzchopila. Průběžně ale jednáme s dalším účastníkem výběrového řízení, který skončil na druhém místě. Tím byla Pražská plynárenská. Podle zákona jí můžeme nabídnout až o padesát procent vyšší částku na dodávku,“ doplnil.

Ceny elektřiny budou stoupat, varují experti
Naděje pro domácnosti i firmy. Ceny energií by příští rok měly přestat růst

Nakolik zatíží nečekaný výdaj rozpočet, zatím není jisté. Původně vedení města počítalo s rezervou devět milionů korun, po turbulentních událostech ji o čtyři miliony zvýšilo. Plyn má město nakoupený.

Pokud by dodávku elektřiny nezahájila Pražská plynárenská, přišel by na řadu dodavatel poslední instance. Jedná se o nástroj, který chrání spotřebitele v případě úpadku jakéhokoliv dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového řádného dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení. V případě severu Čech je jím ČEZ Prodej.

Město plánuje, že aktuálně nakoupí elektřinu jen na dva až tři měsíce a v březnu, kdy podle jeho zkušenosti klesají ceny těchto komodit, vypíše výběrové řízení na dodavatele pro další období.

Klientem firmy Microenergy byla i Všeobecná zdravotní pojišťovna a paradoxně dokonce i Energetický regulační úřad, který je ústředním orgánem státní správy a jako takový licencuje a následně dozoruje výrobce energií, obchodníky a další energetické aktéry.

Český ekonom a popularizátor ekonomie Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda: Ceny pohonných hmot už klesají, u energií musíme počkat na jaro

„Pro mě je záhadou, že stát pustí z ruky prodej energií kdejakému člověku z garáže. Nějakým kolibříkům, kteří popadali bez nějakých záruk a dostali do problémů řadu domácností a municipalit,“ okomentoval starosta Kulhánek.

Microenergy se na svých webových stránkách omlouvá a vysvětluje důvod ukončení dodávek elektřiny a plynu. „K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit je nyní mnohonásobně vyšší, než byla v loňském roce,“ zdůvodnila firma. „Vždy jsme se pro vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ dodala společnost. Není jediným obchodníkem s energiemi, který na českém trhu skončil. Od října jich padlo několik, například Bohemia Energy.