„Ve čtvrtek večer jsem se rozhodla, že mandát přijmu,“ řekla v pátek Chomutovskému deníku lékařka. Po nečekaném úspěchu ve volbách, kdy ji do sněmovny vystřelily tisíce preferenčních hlasů, váhala, zda má do politiky jít.

Zásadní pro ni bylo, zda se jí podaří skloubit práci zákonodárkyně s náročnou profesí primářky. Té se nechtěla vzdát.

Podstatné pro ni je, že má podporu ze strany nemocnice i rodiny. „Vyslechla jsem spoustu lidí, vypadá to, že by to mohlo jít. Hlavní je, že mám zázemí v nemocnici, na oddělení to bude dál fungovat tak, aby to nebylo na úkor pacientů,“ říká Kotalíková.

Skloubení obou profesí bylo pro ni podmínkou, aby do parlamentu šla. Důležitou roli hrála i podpora rodiny a manžela.

Primářka se stane poslankyní tak trochu proti své vůli. Když kandidovala za TOP 09, nechtěla být na volitelné pozici. Ovšem díky preferenčním hlasům, fenoménu letošních voleb, kdy ji bez jednoho podpořilo tři tisíce voličů, se dostala z jedenácté příčky na druhou. V první chvíli to pro ni byl šok.

„Kdybych kandidovala na páté šesté pozici a uspěla, tak bych odstoupila,“ uvedla už druhý den po volbách primářka. Ale vzhledem k tomu, že ji podpořilo tolik lidí, se nakonec rozhodla, že do sněmovny usedne.

Chomutovsko tak bude mít tři poslance. Kromě Kotalíkové rovněž lékaře Jaroslava Krákoru (ČSSD) a chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou (ODS). Jak Krákora, tak Řápková budou rovněž dělat dvě zaměstnání, sociální demokrat je dětským lékařem, Řápková zůstane do komunálních voleb v čele Chomutova.

První schůzi svolal prezident na 22. června.


Když primářka není v práci, tančí
Primářka dětského oddělení v kadaňské nemocnici se narodila Narodila se roku 1972 v Chomutově, kde žije. Po absolvování gymnázia nastoupila v roce 1990 na 2. lékařskou fakultu University Karlovy v Praze, kde promovala v roce 1996. Po promoci nastoupila na dětské oddělení v Kadani jako sekundární lékařka a od roku 2005 zde pracuje jako primářka. Od roku 2008 je členkou představenstva OS ČLK v Chomutově. Je vdaná, má dva syny. Ve volném čase se věnuje orientálním tancům, rybaření a ručním pracím. ⋌Zdroj: TOP 09