Markvart byl jmenován 1. ledna 2012, když nahradil zatčeného a souzeného Petra Kušnierze, který měl přijímat úplatky a ovlivňovat rozdělování dotací. Teď se ale ocitl ve stejné pozici zatčený a s hrozbou vazby na krku.

Přitom to vypadalo, že pro výřečného politika z Chomutova je funkce v čele úřadu teplé místo, skoro zadostiučinění. Opustil místo na soukromé škole, aby se mohl naplno věnovat politice. Jenže kandidatura na primátora mu nevyšla, nestal se ani náměstkem, jak by se v koalici slušelo. Malé strany, které v Chomutově potřebovaly ČSSD a ODS k ovládnutí magistrátu, ho totiž ve vedení města nechtěly.

Ale bez práce dlouho nezůstal, jeho koaliční parťáci mu zařídili jinou. Pár dní poté se totiž stal vedoucím Odboru vnitřních činností Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad a rok na to ho politici z Ústeckého kraje protlačili do vedení úřadu.

Co mohl spáchat, že si pro něj policisté přišli také? To ví zatím jen oni. „Zdá se mi to divné, nebyl ve funkci dlouho," podivuje se nad jeho zadržením Jaroslav Komínek, předseda výboru regionální rady (více v rozhovoru dole).

Situace je to nepříjemná i pro jeho mateřskou stranu - ODS. "Určitě je to velký problém, a to i pro ODS. Není tajemstvím, že Pavel Markvart je členem regionální a výkonné rady. Určitě se budeme situací velmi vážně zabývat, jen co budeme mít dostatek relevantních informací. V tuto chvíli je ale ještě nemáme," uvedl k tomu Jan Kubata, krajský předseda ODS

Dohánějí nás průšvihy z minulosti

Jaroslav Komínek.Rozhovor s předsedou výboru Regionální rady Jaroslavem Komínkem z Komunistické strany Čech a Moravy

Jakoby mu tu funkci dali za trest. Sotva byl Jaroslav Komínek v červnu zvolen do čela výboru Regionální rady, musel řešit jeden problém za druhým. „Schvalujeme nové dobré věci, ale dohánějí nás průšvihy z minulosti," uvedl pro Deník. Víc toho ale včera odpoledne říci nemohl, neměl mnoho informací.

Byl zatčen ředitel úřadu Regionální rady Pavel Markvart a také jeden člen výboru. Máte k tomu nějaké bližší informace?
Jen z médií. Čekáme na další informace, především od policie. Ředitel Markvart měl být na služební cestě, takže o jeho zadržení jsme se dozvěděli až od novinářů.

V minulosti jste se za ředitele Markvarta postavil při snahách o jeho odvolání. Co říkáte teď na to, že je mezi zadrženými?
Zdá se mi to zvláštní, ve funkci byl od ledna. Ale to je věc orgánů činných v trestním řízení. Ty musí dokázat vinu či nevinu. Osobně myslím, že tak blízko před krajskými volbami už musí mít v ruce pádné důkazy pro takovou policejní akci.

Musíte už nějak situaci řešit?
To ano, svolali jsme hned na odpoledne mimořádné zasedání. Úřad to destabilizuje, musíme z dovolené povolat zástupce ředitele (Jiří Červinka z Karlovarského kraje pozn.red.). A podle dalších informací uvidíme, co dál.

Pro výbor a celý úřad to asi není dobrá vizitka, že?
Jsou to případy, které jsou dlouhodobější. My jsme na výboru nedávno schvalovali nové věci, které by měly všechny procesy při přidělování dotací zprůhlednit. Ale dohánějí nás průšvihy z minulosti.