Ocenění, koncerty v Česku i za hranicemi a seznam nahrávek, který přesáhl počet tří set skladeb. Novogotický kostel sv. Barbory v Otvicích prostoupí zpěv jednoho z nejprestižnějších světových sborů, jenž se věnuje gregoriánskému chorálu, Schola Gregoriana Pragensis.

Koncert pořádá 2. dubna sdružení přátel kostela, aby přilákalo dárce ochotné přispět na další obnovu otvické dominanty.

Kostel sv. Barbory v OtvicíchZdroj: Deník/Miroslava Šebestová„Půjde o umělecky zcela výjimečnou produkci,“ zdůraznil kostelník Jindřich Tomášek, který zastupuje neformální sdružení přátel kostela Voces Caelestes. „Koncerty duchovní hudby se snažíme pořádat jednou až dvakrát ročně. Cílem je přilákat lidi k duchovnu a v rámci dobrovolného vstupného se snažíme získat nějakou tu korunu na další úpravy kostela,“ přiblížil.

Finanční dary by měly letos pomoct k tomu, aby kostel získal nový hromosvod. „Teď se před každou bouřkou modlíme,“ pronesl v nadsázce kostelník. Do střechy lodi a věže se mají vrátit také ozdobné plechové arkýře, na jejichž opravu dosud nebyly peníze, proto jsou zatím uschované. Doplněná bude i střešní krytina.

"Pohoda," chválil si Miroslav Štěrba, který na kadaňském Mírovém náměstí vyzkoušel nové lehátko.
KOMENTÁŘ: Punc originality za dotace? Proč ne

Investice si vyžádá na 400 tisíc korun. Ze sedmdesáti procent ji podpoří fond pro obnovu venkova z ministerstva zemědělství, zbytek ale musí sehnat spolek přátel kostela. „Je nám žinantní žádat o všechny potřebné peníze jirkovské děkanství, protože mše pravidelně navštěvuje patnáct až dvacet věřících. A investice jsou potřebné i v dalších jeho kostelech,“ vysvětlil kostelník, proč se finance snaží získat jinou cestou. Kostel vnímá nejen jako útočiště pro duchovně založené, ale také nejvýraznější architektonický bod a kulturní dějiště. 

Zdroj: Youtube

Svatý Václave – Schola Gregoriana Pragensis/Anonymous III  Zdroj: YouTube.com/SoundMe HERA Research Project

Podobně to vnímá i obec, proto na opravy kostela přispívá, ačkoli není majitelem. Loni uvolnila na obnovu varhan 50 tisíc korun, letos 10 tisíc na další práce. „Rádi jeho obnovu podpoříme. Je to dominanta obce, za kterou už se nemusíme stydět, naopak se jí můžeme chlubit,“ těší starostu Pavla Ašenbrenera. „Slouží nejen věřícím, konají se v něm i kulturní akce,“ dodal.

Sbor Schola Gregoriana Pragensis vystoupí v komponovaném programu, který provede dějinami a souvislostmi vývoje liturgické hudby od Říma až po Karla IV. Program vznikl v rámci evropského projektu HERA Sound Memories. Posluchači si ho v otvickém kostele vyslechnou 2. dubna od 19 hodin. Vstupenky jsou ale v prodeji už nyní a valem jich ubývá. Ze 140 jich zbývá jen dvacet. Ty je možné získat prostřednictvím facebookových stránek kostela sv. Barbory, kde je odkaz na objednávkový formulář. Na místě nebude možné vstupenku získat.

Veronika Rabštejnková a Štěpánka Hanzlíčková
Záskok za rodiče: Svačinu školákům mažou dvě maminky z Kadaně

Vstupné pokryje náklady na uspořádání programu, pořadatel ale doufá ve štědrost příchozích, kteří mohou na místě zanechat další příspěvky. Například loni se podařilo vybrat na obnovu původních varhan celkem 125 tisíc. Kromě Otvic přispívali samí drobní přispěvatelé nejen z místa, ale také z Jirkova, Chomutova a okolí.

Kostel sv. Barbory v Otvicích je pseudogotická stavba z roku 1902. Za totality byl zdevastovaný a veřejnost se dovnitř dostala až po částečné opravě v roce 2014. Rok nato ho slavnostně požehnal biskup a opět se v něm konají bohoslužby.

Varhany jsou obnovené díky solidaritě věřících, ale také místních a příznivců z okolních měst. O obnovu varhan i kostela se zasloužila také obec Otvice.
Do kostela se díky místním vrací varhany