Nechtěli je však odradit od nákupu, ale zabránit obří tlačenici. Vteřinu po oficiálním otevření se totiž dav srocený u hlavního vchodu dal do pohybu a bodyguardi měli plné ruce a nohy práce.

Dav k nezastavení

Nakonec dosáhli svého a udrželi Chomutováky na uzdě, protože ti se chtěli hlava nehlava probít dovnitř. Jako první se tak do nového Prioru protlačilo pár pomačkaných šťastlivců, kteří sotva popadali dech. Oddechla si i maminka s dítětem, evidentně otřesená, v jakou tlačenici se vstupní prostor proměnil.

Po prvním „prošťouchnutí“ už lidé plynule proudili do nablýskaného centra. Zasekli se u malého stolku, kde hostesky rozdávaly tašky s dárky zdarma. „Protlač se tam,“ radil muž ve středních letech své paní. Ta se trochu zdráhala, on však ne a do hroznu lidí se vtlačil plnou silou.

Ti kteří z něho už vypadli, mávali modrými taškami s logem jako trofejemi a zkoumali jejich obsah. Hosteskám i svalovcům, kteří s vypětím sil chránili jejich stoleček, se viditelně ulevilo, když tašky došly a mohli zakřičet konec.

V té chvíli už proudily davy lidí novými eskalátory do horních pater. Jezdící schody tak dostaly poctivou zatěžkávací zkoušku. Chomutováci nakukovali do všech obchodů, slečny a ženy okupovaly především módní obchody, ale na nedostatek si nemohl stěžovat žádný z otevřených krámů.

Hodně zvědaví byli lidé i na Tesco, i když to na Chomutovsku rozhodně není novinkou. Košíky byly za chvíli pryč. Někteří pouze prodejnou projížděli, jiní nakoupili ovoce a pár drobností.

Plné obchody

K prozíravosti si mohli gratulovat majitelé velkého elektra, akční slevy totiž dali až na den po otevření, takže je zákazníci zcela nezaplavili.

Se zájmem se setkávaly i různé promoakce, které prodejci připravili. Na příchozí čekaly desítky slečen v barevných „týmových“ dresech. Děti ocenily také vystoupení klauna na pódiu uvnitř Chomutovky.

Dvacet minut po páté hodině odpoledne bylo připraveno vystoupení zpěvačky Dary Rolins.

Tady je zavřeno

Ne všechny obchody ale měly otevřeno, spuštění plánují až později. V horních patrech centra zůstaly některé plochy volné, místo výloh je zakrývají pomalované desky. Zavřená také zůstala tzv. gastrozóna v nejvyšším patře, kde budou později otevřena rychlá občerstvení.

Kulturní akce v novém centru poběží ještě v příštích dnech.

Zaslechnuto v davu

„Co jste nám to udělali? To je tady v Chomutově normální tolik lidí?“ – Ředitel ostravské společnosti, která obchodní dům vlastní, s úsměvem okomentoval publicitu, kterou se mu dostávalo v Deníku a davy lidí.
„Proč jsme sem vlastně chodili?“ – Žena ve středních letech ke svému partnerovi.
„Nevíte, kde bych sehnal housky?“ – Otázka staršího muže uprostřed největší tlačenice.
„Já chci taky propisku!“ – Mladík ironicky komentuje lačnost tlačících se lidí po dárcích.
„Mámo, poď sem.“ – Na svou manželku mává starší muž, kterému se podařilo proklouznout za záda ochranky.
„Jdeme se radši někam schovat, za chvíli otevřou.“ – Muži v kravatách uvnitř obchodu, když pozorovali dav přede dveřmi.
„A já jdu jenom pro chleba.“ – Postesk z davu.
„Přijdeš i zítra? Já jo.“ – Z hloučku mladých dívek postávajících v jedné pasáži.
„Hele, v Mostě je to stejně nejlepší.“ – Mladá maminka s kočárkem nespokojeně ke své kamarádce.