Díky zrychlenému scénáři uvolňování vládních opatření se Chomutované už v pondělí 27. dubna podívají do zooparku. Život se vrací i do infocenter, autoškol a posiloven.

Zoopark se otevře s výjimkou vnitřních expozic a za dalších omezení daných vládou. Zakázaný je prodej na pokladnách, pracovníci zooparku proto společně s dodavatelskou firmou rychle přes víkend zprovoznili portál pro nákup elektronických vstupenek. „Připravovali jsme ho na spuštění později, ale když vláda změnila své rozhodnutí, vše jsme uspíšili, abychom mohli areál pro veřejnost otevřít hned v pondělí,“ sdělila ředitelka Věra Fryčová. Lidé si lístky mohou koupit přes odkaz na webových stránkách zooparku. Po zaplacení jim na e-mail přijde potvrzení s QR kódem, který stačí přiložit ke čtecímu zařízení u vstupních turniketů.

Chomutovští florbalisté při domácím zápase poslední sezony se Znojmem.
S florbalovým Chomutovem se loučí tři hráči, trenéři vsadí na vlastní odchovance

Speciální opatření pak zoopark přijal pro držitele současných permanentních vstupenek, které QR kód nemají. „Už od pondělí budeme stávající permanentky u vstupu vyměňovat za nové. Bude to však možné pouze na dolní pokladně u restaurace Tajga,“ upozornila ředitelka.

Se začátkem týdne se nanovo otevřou knihovny v Jirkově, Kadani a v Klášterci nad Ohří. „Bude to za přísných bezpečnostních opatření, kdy knihovnice budou mít nasazené jednorázové rukavice, roušky a brýle a pro čtenáře máme dezinfekci. Dovnitř vždy pustíme nejvýše tři,“ uvedl vedoucí klášterecké knihovny Martin Biša. „Vrácené knihy pak budou týden v karanténě, než je půjčíme znovu, což je doporučení Národní knihovny,“ dodal.

Za podobných podmínek budou půjčovat také knihovny v Jirkově a v Kadani. Otevřít nemůže Chomutovská knihovna, protože zahájila rekonstrukci topení, která měla původně začít v létě. „Využili jsme uzavření a pohotově naplánovali stavební práce. Původně jsme počítali, že na to máme měsíc a půl, takže teď nejsme připraveni narychlo otevřít,“ vysvětlil ředitel Bedřich Fryč. 

Blanka Pittnerová.
Bylinky mi pomohly v nejtěžších chvílích, říká Blanka Pittnerová

„Půjčovat knihy začneme 4. května, zavřená pak bude jen čítárna kvůli pokračující rekonstrukci,“ doplnil.

Na zvrat okolností nebyla připravená ani fitcentra, navíc za podmínek, kdy nesmí zpřístupnit šatny, sprchy a toalety. „Samozřejmě otevřeme, a to hlavně kvůli sportovcům, kteří si stěžují, že už mají absťák. Zčásti je to i kvůli byznysu,“ uvedla provozovatelka jirkovského RT Sport fitness Kristína Wittmannová. „Jenže vládní omezení jsou stejně taková, že pojedeme jen napůl, zatímco náklady jsou tu pořád,“ dodala.

Přesnou představu, za jakých okolností si mohou sportovci odjet svůj trénink, zatím nemá Barbora Jungwirthová z kadaňského Fittness Sport Clubu. „Je otázkou, kolik jich budeme moct pustit dovnitř, když musí být zachovaný odstup. Samozřejmě musí přijít už převlečení do sportovního a nemohou počítat s tím, že bychom je pustili na záchod,“ doplnila.

V Klášterci se sportovalo na sportovišti u Oválu, na tenisových kurtech, v zámecké zahradě a u Ohře.
OBRAZEM: Na kurtu i v pedálech. Klášterečané si protáhli těla

K obnově provozu se zatím nechystá majitelka chomutovského studia Polex Art, které je zaměřené na silovou gymnastiku na tyči. „V tuhle chvíli se ze zpráv může zdát, že v pondělí otvíráme, ale podle ministerstva zdravotnictví musíme cvičit v rouškách, podle vlády nesmí být víc než jeden člověk na deseti metrech čtverečních a manuál máme i na úklid,“ konstatovala Petra Šafaříková s tím, že provoz je za takových podmínek v podstatě nemožný. „V tuhle chvíli se snažíme dobrat alespoň k soukromým lekcím a povolení uložit v šatně boty,“ dodala.

Otevírat se budou od pondělí infocentra, včetně nového íčka s hasičským muzeem v Jirkově. Kvůli nouzovému stavu se muselo na neurčito odložit jeho slavnostní otevření, zatím bude pokračovat ve zkušebním provozu.

Jaro v Chomutově.
FOTO: Jaro v Chomutově ohlašují koberce květin