Kvůli vysokým cenám za energie se města snaží hledat úspory, kde se dá. Nebude to ale na úkor Vánoc, jak se ukazuje na Chomutovsku. Sváteční atmosféru podtrhnou novinky ze světelných diod s nízkou spotřebou energie, jen místy chtějí města zvážit mírné omezení doby, po kterou má výzdoba zářit.

Žádné omezení na poli vánoční výzdoby neplánuje Chomutov. „Zachováme jak tradiční dekory na lampách v ulicích města, tak budou zdobeny i kašny v centru,“ uvedla mluvčí magistrátu Marie Heřmanová. „Dále bude malými LED dekory na lampách vyzdoben i městský park – místo konání Chomutovských Vánoc, kde pro dotvoření kouzelné atmosféry budou stejně jako loni umístěné i světelné stojící 3D figury – andělé či zvířátka. Doufáme, že tím vším Chomutovanům vykouzlíme úsměv na tváři a navodíme tu správnou vánoční náladu,“ vzkázala mluvčí za vedení města.

Strašidelný zoopark. Letos se pěkná akce uskuteční v sobotu 29. října.
Strašidelný zoopark: Večer plný svíček a halloweenských dýní zakončí ohnivá show

O šetření na výzdobě neuvažují ani v Klášterci nad Ohří. „Zatím nemám takový pokyn, s energiemi se docela držíme,“ podotkl vedoucí odboru místního hospodářství Libor Kocáb. „Pokud jde o výzdobu, máme vánoční ozdoby v nových dekorech a změnou oproti loňsku bude, že ozdobíme všechny čtyři stromy, které jsou kolem sloupu Nejsvětější Trojice na náměstí,“ doplnil. Vyšňořený vánoční strom opět Klášterečtí najdou v zámeckém parku. Slavnostně rozsvícený bude už 27. listopadu.

Trojrozměrné světelné sochy

Novinku chystají v Jirkově, kde budou mít 3D anděly a také světelnou bránu. Ta vyroste na náměstí Dr. E. Beneše vedle cukrárny U Čížků směrem k mostu přes řeku.

Největší trend, kterým jsou trojrozměrné světelné sochy, si nenechala ujít ani Kadaň. Světelného anděla usadí na Mírové náměstí. „Vánoční výzdobu nechceme omezovat, naopak ji trochu zlepšíme na náměstí,“ podotkl místostarosta Jan Losenický. „Zvažujeme ale, jak dlouho by měla světla svítit, aby to nebylo ráno či večer ještě za světla,“ doplnil.

Hlavní vlakové nádraží v Chomutově.
Přesun hlavního nádraží: Chomutov schválil změnu územního plánu

Velkým dodavatelem světelné vánoční výzdoby je klášterecká firma MK Mont Illuminations, která zdobí na osm set měst a obcí Česka včetně centra Prahy. Díky ní svítí jedna z nejdražších ulic světa Pařížská, Václavské náměstí či strom na náměstí Republiky. Partnerem je i pro města na Chomutovsku v čele s domovským Kláštercem nad Ohří.

Jak další města a obce přistoupí k otázce energií, nemůže jednatel společnosti Miroslav Kalina předvídat. Trochu se toho obává. „Uvidíme, jak budou reagovat na situaci ohledně zvyšování cen energií. Může se zdát, že výzdoba spotřebuje hodně elektřiny, ve skutečnosti jsou ale dekorace LEDkového typu, takže svícení o Vánocích průměrnou obec vyjde o stovky či nějaký ten tisíc dráž,“ zhodnotil. „Počítáme, že se i Praha, která má ohromné množství výzdoby, vejde do 60 tisíc korun za více než dva a půl měsíce,“ doplnil.

Pistole. Ilustrační foto.
Incident před kasinem v Otvicích: Zabiju tě! Vyhrožoval muž s pistolí v ruce

Podle jednatele si města stále raději výzdobu půjčují, místo aby ji kupovala. „Nemusí ozdoby skladovat, mají je od nás zrevidované a každý rok jiné. Každoročně máme něco nového. Letos jsme se zaměřili na vývoj 3D dekorací, tedy světelných soch, které jsou například ve tvaru stromů, andělů a jelenů. Ty jsou žádané,“ doplnil.

Za výkladní skříň práce klášterecké firmy jednatel považuje město Most, spolupráci s dalšími severočeskými městy ale také hodnotí jako výbornou.