ČEZ aréna bez proudu

Měla to být oslava hokeje - do Chomutova přijal silný tým Plzně v čele s českou hokejovou hvězdou Martinem Strakou, Česká televize zařadila tento zápas do programu svého sportovního kanálu. Jenže technika udělala čáru přes rozpočet fanouškům i televiznímu štábu. Nikdo asi nečekal, že v aréně, která nese název po elektrárenském gigantu ČEZ, se zápas nedohraje kvůli výpadku proudu.

Ve třetí minutě poslední třetiny, přímo při hře, totiž na stadionu zničehonic zhasla světla. Rozhodčí hru přerušili a hokejisté v šeru čekali, jestli se proud podaří nahodit. Stejně jako hokejoví fanoušci z celé republiky u televizí. Ti mohli sledovat buď zšeřelý chomutovský stadion nebo přestávkový program.

Fanoušci se zatím bavili skandováním "už je to tady", protože ti věrní podobnou situaci na chomutovském stadionu nezažili poprvé. "Někteří dokonce vytáhli svíčky. Asi věděli, že to přijde," smál se nastalé situaci komentátor České televize. Ti stáří stadionu komentovali už na začátku přenosu. "Doufejme, že nevypadne proud, jak se tady stává," prorokoval dokonec nechtěně jeden z nich. I fanoušci už vědí své. "Z legrace jsme už dopředu říkali - budeme v televizi, bude průšvih," hlásil Deníku ze stadionu jeden z fanoušků.

Nebylo nic platné, že tentokrát v tom byl stadion nevinně a zklamala technika ČEZu (více na straně 15). To věděl málokdo a všichni tak mohli do stařičkého chomutovského stadionu šít o sto šest. „Zápas v Chomutově ukončila občasná specialitka místního stadionu, výpadek světla,“ posmívají se na webu Plzně.

Myslíte, že má Chomutov kvůli takovému závěru v přímém přenosu po republice ostudu? Hlasujte v anketě vpravo.

Plzeň kvůli tmě "vzdala"

Oba týmy čekaly asi čtvrt hodiny, pak byl zápas ukončen, protože nebylo jasné, kdy se podaří světla nahodit. Hned po výpadku proudu přijel plzeňský kapitán Straka s tím, že hrají čtvrté utkání během pěti dnů a že jestli čekání bude delší, že čekat nechtějí. Zápas byl tedy po vzájemné dohodě ukončen.

„V zápasech dospělých jsem tohle ještě nezažil,“ komentoval způsob, jakým zápas skončil, plzeňský útočník Tomáš Vlasák. „Další půl hodinu nemělo smysl čekat, čeká nás ještě hodně cestování a zítra máme trénink.“

Všem pro smích

Zimní stadion v Chomutově je jeden z nejstarších krytých stadionů v republice, zprovozněn byl v únoru 1949. Podobnou situaci už tu fanoušci i hokejisté několikrát zažili. Mezi hráči je „rekordmanem“ určitě Jakub Grof, který má na stejnou situaci z Chomutova vzpomínky trojnásobné za posledních pět let. Dvakrát v dresu soupeřů, nyní jako domácí. Právě proto byl stadion první na ráně, když se to stalo v přímém přenosu televize.
V Chomutově už se staví nová hokejová aréna, v areálu na Zadních Vinohradech. Minimálně tuto sezonu ale hráči KLH Chomutov ještě musí odehrát v šedesát let starém stánku, kvůli kterému se teď Chomutovu hokejoví fanoušci v republice smějí. Nic na tom nemění ani fakt, že tentokrát je v tom nevinně.

Co se vlastně stalo?

Vyjádření Daniela Maška, vedoucího chomutovského zimního stadionu: „Po několika výpadcích v minulých letech jsme investovali 160 tisíc do rozvodny na zimním stadionu, která je připojena do sítě prostřednictvím rozvodny ČEZ Distribuce s deonem (deon - nadproudový jistící prvek, poznámka redakce) 630 ampér, který kryje ten náš, pětisetampérový. Deon ČEZu odstavil dodávku el. proudu do naší rozvodny. Bohužel do rozvodny v majetku ČEZu nemáme přístup a musel jsem volat poruchovou linku ČEZ Distribuce. V našich vlastních silách oprava nebyla možná.. ČEZ vyslal pohotovost, jež po otevření rozvodny zjistila že deon je extrémně přehřátý a vyhozený. Přehřátý neměl kapacitu 630 ampér a shodil nám celou síť. ČEZ vymění deon za nový, který má garantovanou kapacitu. Dnes jsme prováděli zátěžovou zkoušku s maximálním zatížením, ještě větším, než bylo při zápase s Plzní a na deonu pracovník ČEZ Distribuce naměřil hodnoty, na inkriminovaném deonu, potvrzující poruchu. “.

Omluva a vstupenka zdarma

Večer po zápase zveřejnil chomutovský klub na svém webu vysvětlení, že šlo o závadu na straně ČEZu a také omluvu. "Klub ledního hokeje Chomutov, Správa kulturních zařízení Chomutov a společnost ČEZ a.s. se hluboce všem fanouškům za výpadek elektrické energie a následné předčasné ukončení utkání omlouvají! Jako forma omluvy bude vstup na následující přípravné utkání s Berounem zcela zdarma!" píše se v prohlášení.

Zápas: Nedohraný zápas vyhrála Plzeň

Samotný zápas zahájili Chomutovští aktivně, ale postupem času začali přebírat iniciativu hosté a v rozmezí dvou minut svoji snahu vyjádřili i gólově po trefách Modrého s Heřmanem.

Aktivita plzeňského týmu, vedeného českou hokejovou legendou Martinem Strakou, pokračovala i po přestávce a když domácí gólman Hanuljak lovil puk ze sítě i po individuální akci Dvořáka, platil po dvou třetinách stav 0:3. Z té třetí se pak odehrály pouze tři minuty…

Verdikt ředitele APK Stanislava Šulce zněl takto: „V důsledku výpadku elektrické energie nedohrané utkání KLH Chomutov vs. HC Plzeň 1929 nebude opakováno a do konečné tabulky skupiny A bude započítán výsledek 0:3, který platil v okamžiku přerušení.“

KLH CHomutov - HC Plzeň 1929 0:3

Góly 0:1 11. Modrý (Vlasák), 0:2 13. Heřman (Dobrovolný), 0:3 25. Dvořák (Heřman). Rozhodčí: Petružálek, Rozlílek, Mašek. Vyloučení 5:3. Využití 0:1. Diváků: 1500.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Rutta, Grof, Pulpán, Všetečka, Ťupa, Bombic, Trefný - Kraft, Eiselt, Procházka, Trochta, Domin, Skořepa, Jeslínek, Hašek, Tauš, Charousek, Míka, Mikšovic.

Plzeň: Francouz - O´Brien, Modrý, Benák, Hanzlík, Benda, Dresler, Dobrovolný, Boháč, Bomersback, Straka, Vlasák, Scofield, Kracík, Tvrdík, Stránský, Kovář, Lev, Adamský, Heřman, Dvořák.

Grof: Brali jsme to s úsměvem
Jste v Chomutově na hokejovém zápase a během něj najednou vypadne proud? Tak počítejte s tím, že na ledě se prohání obránce Jakub Grof. Ten totiž pamatuje barážový výpadek proudu v dresu Karlových Varů, finálový za ústecké Lvy a nakonec i v dresu KLH Chomutov…
„Baráž v roce 2001 si pamatuju, byla to pro mne první velká zkušenost, nastupovat v extralize a poté i v baráži. Bylo to hodně vypjaté. Chomutov srovnal z 0:2 na 2:2. Museli jsme zvládnout doma třetí zápas, což se nám povedlo a pak jsme to v Chomutově ukončili,“ vzpomíná dnes již zkušený obránce.
Druhá „potemnělá“ příhoda se váže k finálové sérii mezi Chomutovem a Ústím v roce 2007. „To bylo ještě vypjatější, nastoupily proti sobě vyrovnané týmy. Proud vypadl ve třetím zápase, který jsme nakonec prohráli v prodloužení,“ dodává.
A dotřetice výpadek proudu na chomutovském stadionu s Jakubem Grofem, středeční zápas Tipsport cupu proti Plzni. „Nechci říkat, že se to dalo na tomto starém stadionu čekat, ale stává se to. Když to bylo ve finále nebo v baráži, tak nervy samozřejmě pracovaly a bylo to nepřijemné přerušení. Takhle v přípravě jsme to všichni brali s úsměvem,“ uzavírá své povídání Jakub Grof.

AUTOŘI: JOSEF DUŠEK. MICHAL KÁVA