Hodinový stroj, měšťan, Karel IV.?

Město oslovilo sedm umělců, ne vždy se přitom jednalo jen o místní, což dokládá například návrh pocházející například až z Brna. Vedle mechanismu orloje tak bylo ve hře například téměř tři metry vysoké ztvárnění krále Karla IV. nebo jezdec na koni, jenž měl symbolizovat kadaňského měšťana. Nakonec ale vyhrál právě hodinový stroj z Orloje. „Pro nás bylo klíčové, aby se návrhy vztahovaly k historii města a byly dobře zasazené do prostoru,“ vysvětlil starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Dílo se váže k Mikulášovi z Kadaně, který stroj sestrojil, a je replikou mechanismu, jenž se nachází uvnitř Pražského orloje. Lidé tak nově budou moci vidět komplexní mechanismus orloje v Kadani - v Praze taková možnost není, při prohlídce lze vidět pouze apoštoly.

Statická verze

Jeden rozdíl mezi stroji ale přeci jen najdeme. „Mechanismus nebude funkční, a to hlavně z bezpečnostních důvodů,“ řekl starosta. Ze zadní strany bude orloj totiž otevřený, takže každý sice uvidí, jak stroj zevnitř přesně vypadá, ale pokud by fungoval, tak by mohlo dojít k úrazu. „Ozubená kola by mohla nějakého neopatrného nešťastníka zranit,“ dodal starosta. Nutno také podotknout, že funkční replika by stála podstatně více peněz - statická verze vyjde zhruba na 1,5 milionu korun.

Vandalové ze hry

A co vandalové? Ti to budou mít v tomto případě poměrně těžké. „Stroj se bude nacházet nedaleko lampy, ze které jej bude hlídat kamera,“ uvedl starosta. Stroj navíc bude vyroben kompletně z kovu, a tak bude mechanicky odolný.

Hodinový stroj bude navazovat i na pamětní desku na Mikuláše z Kadaně, kterou Kadaň odhalila na věži v roce 2010.

Mikuláš z KadaněMikuláš z Kadaně (1350 Kadaň -1419 Praha) - hodinář českého středověku, rodák z královského města Kadaně v severozápadních Čechách, od 70. let 14. století působil v Praze jako královský hodinář. Kolem roku 1381 se stal měšťanem Starého Města pražského, v roce 1410 sestrojil podle výpočtů profesora astronomie na pražské univerzitě Jana Šindela staroslavný Staroměstský orloj v Praze. Zemřel patrně roku 1419. Dne 15. září 2010 mu byla na radniční věži v Kadani odhalena bronzová pamětní deska.