Kdo není skaut, nemá šanci. Junák v Chomutově dělá tábor jen pro své členy. „Poslední roky jezdíme na Frančinu Huť, je to na hranici s Německem nedaleko Rozvadova," prozradil vedoucí Junáka Zbyněk Nejezchleba. Tábor letos potrvá 14 dní a uskuteční se v uprostřed července. „Na tábor nejede každý, je to odměna za celoroční práci dětí a plnění úkolů. Tady pak skládají závěrečné zkoušky," popisuje náplň tábora Nejezchleba. Ze sta dětí které do českého skauta v Chomutově chodí se jich na tábor dostane přibližně polovina. Tábor vyjde na 3 300 korun.

DDM Chomutov

Domeček Chomutov nabízí jak klasický pobytový tábor, tak příměstské tábory. Mimo to pak ještě pobyt v Chorvatsku. „Letní tábor pořádáme v Zásadě u Kadaně a je pojatý jako rybářský," vysvětlil ředitel Domečku Milan Märc. Každý ale nemusí být rybář. Na programu jsou poznávací výlety, turistika, výlety po okolí, táborový život a samozřejmě rybaření. Děti na tábor vyrazí hned prvního července a budou to deset dnů. Cena tábora je 3 250 korun. Ubytování je v chatkách. „Od stanů už jsme upustili, ani ne tak z důvodu pohodlí, jako spíš bezpečnosti," okomentoval ubytování ředitel. Samozřejmostí je plná penze, takže hlady tu děti určitě netrpí. „Většina dětí se sem těší, jezdí s námi již od sedmi let. Osmákům a starším se na tábory už moc nechce," popsal zájem dětí Märc.

Letos si děti užijí i příměstského tábora s názvem Farma. Ten se uskuteční v termínu od sedmého do desátého července a přijde na 1 200 korun. „Můj zástupce Radek Malarik má v Drmalech takovou malou farmu a tak se tam děti seznamují s domácími zvířaty," upřesnil náplň tábora ředitel Domečku. Na tento tábor navazuje hned další, nazvaný Týden plný pohybu a legrace, který přijde na 1 500 korun. Další týden se koná za stejnou cenu Příměstský tábor a pak Týden plný výletů. Pro mnohé je však zřejmě nejatraktivnější desetidenní pobyt v Chorvatsku. „Po skvělých zkušenostech se vracíme do Biogradu na Moru, kde bydlíme většinou přímo na pláži Bošana v bungalovech," popisuje pobyt u moře Märc. Tohle není klasický tábor, mohou se ho totiž zúčastnit celé rodiny a jedná se spíš o relaxační pobyt.

DDM Paraplíčko

DDM Paraplíčko v Jirkově připravilo pro děti příměstský tábor a to ve dvou termínech. První běh je od 6.7. do 10.7.,a druhý od 13.7. do 17.7. Cena je 1 500 korun. „Tábory jsme zaměřili převážně na sport a turistiku," upřesnila náplň ředitelka Paraplíčka Zdeňka Bolomská. Program prvního tábora obsahuje výlety. Děti navštíví Strikeland Chomutov, Zoopark, Aquasvět Chomutov, Lesnou a rozhlednu ve Strupčicích. Program druhého běhu je obdobný. Tábory jsou určené pro děti od sedmi let. „Původně jsme počítali, že budeme mít v každém běhu patnáct dětí, ale pro velký zájem to navýšíme zřejmě na sedmnáct, až osmnáct" dodala ředitelka. Cena tábora je 1 500 korun.

Klasický pobytový tábor pak Paraplíčko pořádá v Radíkově u Jindřichova Hradce. Tábora se zúčastní šedesát lidí včetně doprovodu a je zaměřený na táborovou hru. „Letos to budou Vikingové," popsala ředitelka. Tábor se koná od 18.7. do 1.8. Děti jsou ubytované ve dvoulůžkových stanech a chatkách. Cena tábora je 4 500 korun. V termínu po nás tu pak mají tábor hasiči z Jirkova. „My jim s táborem pomáháme a jezdí tam i děti od nás," dodala Bolomská.

Zoopark

Pobytové tábory si připravilo také Ekocentrum při Podkrušnohorském zooparku v Chomutově. Jsou zaměřené na zvířata v přírodě. Děti se tu na týden stanou zoology a budou zkoumat tajemství zvířecí říše. Přitom budou v kontaktu se zvířaty. „Jedná se o domácí zvířata, která dětem nemohou ublížit," popisuje tábor vedoucí Ekocentra Barbora Thumsová.

Připraveno je osm turnusů, první začíná 7. července a poslední končí 28. srpna. „Program začíná v půl osmé ráno, kdy se sejdeme na parkovišti u DPCHJ a končíme ve čtyři odpoledne na stejném místě, „popsala režim Thumsová. Cena tábora je 1500 Kč.

Na Špičáku

Jezdecká společnost Na Špičáku u Kadaně pořádá tábor především pro děti, které chodí do centra volného času do jezdeckého oddílu. „Jde o kombinaci příměstského tábora s pobytovým," upřesňuje organizátorka Hana Dufková. Děti tu mohou pobývat po dobu čtrnácti dnů, nebo na Špičák docházet každý den. „Mají tu dobré zázemí a líbí se jim tady. Pro letošní rok už jsme měli obsazeno dlouho dopředu," okomentovala tábor Dufková.

Sport

Už několik let zajišťuje pro děti prázdninový program Kultura a Sport Chomutov. Děti mohou po dobu letních prázdnin navštěvovat Prázdninovou miniškolu sportu. Ta je zaměřena na různé sportovní aktivity pro děti.

Hlavním cílem miniškoly sportu je podpora rozvoje zdravého způsobu života u dětí, vést je k pravidelně konaným aktivitám, k týmové spolupráci a zásadám fair play. Prázdninová miniškola sportu probíhá v týdenních intervalech od pondělí do pátku mimo státních svátků a to od 7:30 do 15:30 hodin po celou dobu letních prázdnin. Po dobu konání prázdninové miniškoly sportu se děti seznámí s řadou sportovních činností a společenských her.

Na programu miniškoly je návštěva sportovních areálů jako je Aquasvět, Lezecká aréna Jirkov, Atletický stadión, Kamencové jezero, Dopravní hřiště, Sportovní areál Domovinky, Podkrušnohorský zoopark a Městská sportovní hala. První běh začíná 7. července a poslední 24. srpna. Rodiče mohou zakoupit buď celý cyklus, nebo jednodenní účast. Cena jednoho cyklu je 1 500 korun a jednodenní účast přijde na 300 korun.